Samochód z wyprzedaży poflotowej - kupować?

2015-06-08 14:38:10

Jak kupić dobry i w miarę młody samochód za cenę znacznie lepszą niż w komisie? Rozwiązaniem jest wyprzedaż poflotowa. Czy jednak rzeczywiście warto zainteresować się takim sposobem nabywania aut? Sprawdzamy.

Sposobów na korzystny zakup samochodu jest wiele. W pierwszej kolejności przychodzi nam do głowy wizyta w salonie (to w przypadku nowych aut). Jeśli interesuje nas pojazd używany, jedną z opcji jest wizyta w komisie lub sprowadzenie auta z zagranicy. Nie zawsze jednak właśnie takie rozwiązanie jest najbardziej opłacalne. Alternatywą w takiej sytuacji jest wyprzedaż poflotowa. Przyjrzyjmy się bliżej temu rozwiązaniu.

Poflotowy – czyli jaki?

Na rynku wtórnym znajdziemy całkiem spory wybór aut poflotowych. Firmy od lat podnoszą popyt na rynku nowych samochodów, a jednocześnie zwykle zmieniają flotę stosunkowo szybko (średnio po 2-4 latach po zakończeniu okresu leasingu). W efekcie na rynek wtórny trafia dużo stosunkowo nowych samochodów, które można zdobyć za naprawdę przyzwoitą cenę. Takie auta mogą być sprzedawane tanio, ponieważ wielu przedsiębiorcom zależy na jak najszybszym spieniężeniu poleasingowych aut.

Na co uważać?

Atutem samochodów z wyprzedaży poflotowej jest z pewnością niska cena i młody wiek pojazdu. Wadą z kolei przebieg (zwykle dwukrotnie wyższy niż innych porównywalnych aut) oraz fakt, że są one w sposób hurtowy przechwytywany przez różnego rodzaju pośredników. Ponadto nie wolno zapominać, że służbowa rola aut powoduje, iż zwykle nie są to samochody w idealnym stanie (choć zdarzają się wyjątki).

Perspektywa nabywcy

Jako nabywca trzeba przede wszystkim trzymać rękę na pulsie i regularnie śledzić aukcje organizowane przez firmy leasingowe. Jeśli uda nam się wbić w odpowiedni czas, to możemy zdobyć tanie i sprawne auto. Oczywiście trzeba wyprzedzić wcześniej wspomnianych pośredników. Oprócz tego należy, aby zagwarantować sobie najwyższą sprawność samochodu, należy stawiać na samochody posiadające pełną dokumentację serwisową. Dobrze jest także dowiedzieć się nieco więcej o historii użytkowania danego samochodu. To pozwoli nam zdobyć lepsze rozeznanie w jego stanie technicznym.

Kupować?

Odpowiedź na pytanie, czy warto kupować auta z wyprzedaży poflotowej, nie może być w żadnym wypadku bezpośrednia. To, czy zdecydujemy się na zakup danego pojazdu, zależy od jego ceny i stanu technicznego, a także naszych preferencji. Te kwestie są zaś zindywidualizowane. Na pewno jednak warto rzucić okiem na aukcje takich samochodów, bo może trafić nam się prawdziwa gratka.

Marzena Kazbieruk