Najwyższe oprocentowanie dostaniesz na lokacie w...

2015-05-20 11:12:50

Wysokość oprocentowania jest jednym z ważniejszych parametrów każdej oferty depozytowej. Sprawdziliśmy, w których bankach możemy liczyć na najwyższe oprocentowanie lokat w maju.

1. 5,3% - SK Bank: Lokata Standardowa

W SK Banku możemy liczyć na najwyższe oprocentowanie na rynku depozytów. Dla najlepsze lokaty z oferty banku - 5-letniej Lokaty Standardowej - jest ono zmienne i kształtuje się na poziomie 5,3% w skali roku. Dużą zaletą oferty jest niska kwota minimalna, jaką należy wpłacić - tylko 500 zł, choć mało interesowałby się tak długim okresem trwania umowy przy tak niskim wkładzie. Od razu należy dodać, że nie ma żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o maksymalną wpłatę.

Kolejny duży plus oferty to brak konieczności zakładania dodatkowo konta osobistego w SK Banku. Niestety, zerwanie lokaty przed terminem powoduje utratę wszystkich odsetek, a jest to przecież propozycja długoterminowa, aż 5-letnia.

Sprawdź też: Czy zakładanie lokat przez Internet jest bezpieczne?

Pewną niedogodnością jest również to, że należy udać się osobiście do placówki banku, żeby założyć depozyt.

Wpłacając 10 000 zł na 5 lat, zarobimy 2146,5 zł już po opodatkowaniu.

2. 5% - Deutsche Bank: dbLok@ta

W ofercie Deutsche Banku możemy liczyć na 5% w skali roku i jest to oprocentowanie stałe dla dwumiesięcznej db Lok@ty, zakładanej przez Internet. Minimalna kwota wpłaty to 2 000 zł, a maksymalna – 10 000 zł.

Niestety, wysoki zysk z lokaty jest gwarantowany dopiero, gdy wraz z depozytem otworzymy również konto osobiste dbNET, w przeciwnym przypadku możemy liczyć tylko na standardowe oprocentowanie, które wynosi 2,5% w skali roku. Należy również pamiętać, że bank dopuszcza założenie tylko jednej dbLok@aty, która dostępna jest tylko dla nowych klientów. Trzeba również liczyć się z tym, że zerwanie depozytu przed terminem oznaczać będzie utratę wszystkich wypracowanych odsetek.

Po 2 miesiącach od kwoty 10 000 zł zarobimy 67,50 zł po odliczeniu podatku.

3. Lokaty na 4%

Niestety, więcej banków nie odważyło się proponować klientom więcej niż 4% na lokacie. Tych na 4% jest jednak całkiem sporo, choć są to propozycje jedynie dla nowych klientów i ograniczane kwotowo w zakresie maksymalnej wpłaty.

Na 4% w skali roku możemy liczyć w takich bankach jak:

  • BIZ Bank: SMART Lokata Na Powitanie (1 lub 2 miesiące; z kontem)
  • BGŻOptima: Lokata Bezkarna (3 miesiące; bez konta osobistego, ale z kontem oszczędnościowym),
  • mBank: 3-miesięczna lokata dla nowych klientów (3 miesiące; z kontem),
  • Idea Bank: Lokata Happy (3 miesiące; bez konta),
  • Meritum Bank: Lokata Start (2 miesiące; z kontem).
Tomasz Słupczyński