Motocykle 125 cm3 - który warto kupić?

2015-05-26 18:15:33

Motocykle o pojemności silnika do 125 cm3 zyskują na popularności dzięki zmianom w przepisach. By nimi jeździć, wystarczy posiadać prawo jazdy kat. B. Tylko, czy warto kupować maszyny o tak małej pojemności?

Zeszłoroczne zmiany w prawie doprowadziły do sytuacji, w której każda osoba posiadająca prawo jazdy kategorii B od przynajmniej 3 lat może bez przeszkód wsiąść na motocykl i poruszać się nim po drogach.

Na motocykl z prawem jazdy kat. B

Warunkiem, poza wyżej wymienionym, są jednak też parametry motocykla. Pojemność jego silnika nie może bowiem przekraczać 125 cm3, a moc - 15 KM. Nie zmienia to jednak faktu, że mamy do czynienia nie z motorowerem, a z pełnoprawnym motocyklem.

Z założenia ma to służyć nauce, dając możliwość stawiania pierwszych kroków na maszynach o mniejszej pojemności osobom, które nie posiadają odpowiedniego doświadczenia. Ma to być swoista próba przed zdobyciem prawa jazdy uprawniającego do przesiadki na maszyny o większych możliwościach. Dla wielu osób pomysł był i jest kontrowersyjny, głównie ze względu na bezpieczeństwo, którego nie są w stanie zagwarantować początkujący motocykliści.

Reakcja rynku

Nietrudno było się domyślić, że wprowadzone zmiany zaowocują zwiększonym zainteresowaniem właśnie tym segmentem rynku motoryzacyjnego. Już pierwsze wzmianki o nowelizacji ustawy doprowadziły do wzrostu słupków sprzedaży, a przyjęcie zmian odbiło się poprawie wyników firm produkujących 125-ki nawet o kilkaset procent. Przy okazji do dystrybucji ciągle trafiają nowe, dostosowane do przepisów motocykle, które mogą pochwalić się zróżnicowaną funkcjonalnością.

Co wybrać?

W sprzedaży znaleźć można wiele motocykli z rynku rodzimego (Junak, Romet Motors), ale też propozycje zagraniczne, zarówno od największych i najbardziej uznanych producentów (Yamaha, KTM, Suzuki), jak i od mniejszych firm, oferujących przystępne ceny i nie małe możliwości użytkowe (Kymco). W rzeczywistości wybór powinien zależeć od naszych potrzeb i możliwości finansowych.

Oferta motocykli o małej pojemności jest na tyle duża, że klient może wybierać między praktycznie wszystkimi typami motocykli, od cruiserów i skuterów, przez nakedy i małe, sportowe wersje, a na crossach kończąc. Jeśli nie posiadamy odpowiedniego doświadczenia, warto szukać pozycji, które zapewniają łatwość prowadzenia i komfort z jazdy.

Program szkoleń Yamahy

Warto też wspomnieć o programie opieki nad klientem Yamahy, która szkoli swoich początkujących klientów. Rozsądne podejście do przygody z motocyklami będzie z pewnością najlepszym wyborem.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam