Kupujemy auto z Anglii: formalności od A do Z

2015-05-11 09:25:59

Samochody użytkowane w Anglii są przede wszystkim tańsze i mniej zużyte od ich odpowiedników w naszym kraju. W związku z tym Polacy mieszkający lub pracujący w Wielkiej Brytanii chętnie kupują tamtejsze auta. Jakie formalności czekają nabywcę takiego pojazdu, gdy zechce sprowadzić pojazd do Polski?

Największą różnicę w cenie pomiędzy autem kupowanym w Anglii a tym nabytym w Polsce zauważą amatorzy samochodów z dużym silnikami, ponieważ ich utrzymanie i ubezpieczenie jest w UK dość drogie. Poza tym, co tu kryć, auta w Wielkiej Brytanii są przeważnie w lepszym stanie niż te jeżdżące po Polsce, przede wszystkim dzięki dobrej i na bieżąco modernizowanej sieci tamtejszych dróg.

Formalności w Anglii

Kupując samochód w Anglii, możemy zamiast umowy kupna–sprzedaży wypełnić część dokumentu logbook lub V5C, czyli angielskiego dowodu rejestracyjnego przeznaczoną dla nabywcy. Następnie sprzedawca powinien wysłać taki dokument do angielskiego urzędu zajmującego się rejestracją pojazdów, czyli DVLA – Driver and Vehicle Licensing Agency. Kupujący po kilku tygodniach otrzymuje pocztą na podany adres nowy dowód rejestracyjny.

Gdy rejestrujemy auto w Polsce

W przypadku, gdy chcemy zakupione auto rejestrować w Polsce, możemy poprosić sprzedawcę o przekazanie nam dowodu rejestracyjnego. Należy wtedy także sporządzić umowę kupna–sprzedaży, najlepiej w dwóch językach, polskim i angielskim.

Jak sprowadzić auto do Polski?

Jeśli planujemy transport zakupionego na Wyspach pojazdu do Polski, powinien on zostać wyrejestrowany w UK. W przypadku, gdy auto jest zarejestrowane na naszą osobę, należy wypełnić (data i podpis) rubrykę  nr 11 logbooka, a następnie wysłać formularz na podany na odwrocie adres.

Kupiony w Anglii samochód można sprowadzić do Polski na dwa sposoby:

  • na kołach

Jeśli zdecydowaliśmy się na jazdę samochodem do Polski, auto musi posiadać komplet dokumentów zezwalających na poruszanie się po drogach Anglii, m.in. MOT, czyli zaświadczenie o ważnym przeglądzie technicznym, a także opłacony podatek drogowy TAX - można go wykupić na poczcie lub w urzędzie państwowym. W Wielkiej Brytanii ubezpieczeniu podlega kierowca, a nie samochód, więc kierujący musi  posiadać polisę OC, czyli third party risks.

  • na lawecie

Sprowadzić samochód można również poprzez przewiezienie go na auto-transporterze, a więc przy pomocy firmy transportowej. Przy tej opcji sprowadzenia auta nie ma potrzeby gromadzenia wszystkich wymienionych wyżej dokumentów.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam