Gdzie kupić samochód?

2015-04-21 17:43:29

Własne cztery kółka są marzeniem niemal każdego z nas. Gdzie obecnie można najkorzystniej - czyli najtaniej - kupić dobry samochód?

Jeśli nie mamy własnych pieniędzy na ten cel, najczęściej auta kupujemy za kredyty samochodowe, rzadziej za kredyty gotówkowe. Najrzadziej sięgamy po leasing. Gdzie zatem warto kupić auto i najtaniej je skredytować?

Czym kierują się banki?

Przygotowując dla klienta ofertę kredytu samochodowego, banki najczęściej konstruują ją w oparciu o wartość auta, jego wiek, okres kredytowania oraz ewentualny wkład własny. Zdarza się bowiem, że klient ma zebraną pewną kwotę, ale wciąż brakuje mu do pełnej wartości auta. Udaje się wtedy po kredyt. Pamiętać przy tym należy, że im auto starsze, a wkład własny mniejszy, tym wyższe oprocentowanie ewentualnej pożyczki.

Wybieramy bank: komercyjny czy samochodowy?

Wbrew pozorom wybór kredytu samochodowego wcale nie jest taki łatwy. Bogatą ofertę kredytów posiadają standardowe banki komercyjne, ale nie mniej bogatą mają tzw. banki samochodowe, jak Volkswagen Bank czy Toyota Bank. Są to banki kapitałowo powiązane z koncernami samochodowymi Volkswagena oraz Toyoty. Nie należy zapominać o bankach macierzystych, a więc tych, w których mamy założone konta bankowe i które prowadzą nasze interesy finansowe. Może się okazać, że koszt kredytu samochodowego w naszym banku jest najniższy. Należy to dokładnie sprawdzić.

U dealera mniej formalności

Decydując się na kredyt u dealera samochodowego, można liczyć na uproszczone procedury, a na tym nam również zależy. Często klient może liczyć nie tylko na mniej formalności związanych z kredytem, ale również na kredyt bez odsetek, gratisy w postaci kompletu opon zimowych czy też opłatę ubezpieczenia. Oczywiście, nie oznacza to, że warunki w bankach samochodowych i u dealera będą lepsze niż w bankach uniwersalnych. Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy dokładnie zbadać ofertę tego rodzaju kredytów.

Zabezpieczenie wadą kredytu samochodowego

Najczęściej zabezpieczeniem kredytu samochodowego jest cesja praw z polisy AC z zastawem rejestrowym lub cesja praw z AC oraz przewłaszczenie. Nie jest to dobra sytuacja dla kredytobiorcy, bowiem i w jednym, i drugim przypadku właściciel auta nie może samodzielnie podjąć decyzji o sprzedaży samochodu. Najczęściej może go sprzedać dopiero po rozliczeniu się z bankiem.

mBank z najlepszą ofertą

Aktualnie najlepszą ofertę kredytu samochodowego ma mBank, który dla swoich klientów przygotował aż 8 różnego rodzaju kredytów samochodowych. Najkorzystniejszy jest kredyt z oprocentowaniem 4,87 proc. z prowizją w wysokości 1,5 proc. Auto nie może mieć więcej niż rok, a maksymalna kwota kredytu wynosi aż 150 tys. zł. Wymienione parametry kredytu dostępne są tylko dla stałych klientów banku, jednak i pozostali z pewnością znajdą ofertę dla siebie.

Emilia Kasińska