Gdzie sprzedać złoto?

2015-04-29 08:25:15

Posiadasz złoto i przyszedł najwyższy czas, aby je spieniężyć? Zastanawiasz się, gdzie je sprzedać, aby było to opłacalne? Sposobów jest kilka, a wszystkie mają swoje wady i zalety.

To, po jakiej cenie sprzedamy złoto, nie zależy oczywiście tylko od tego, gdzie je sprzedamy, ale również od tego, jaki rodzaj kruszcu posiadamy. Ważne, czy są to złote sztabki, monety bulionowe, wartościowe złote przedmioty czy złote numizmaty.

Najprościej do jubilera lub lombardu

Jeśli nie posiadamy dużej ilości kruszcu, najłatwiej będzie odwiedzić kantor, skup złota, jubilera lub lombard:

  • Jeżeli kantor prowadzi skup złota, oznacza to, że jego pracownicy są przeszkoleni, a kantor ma specjalne pozwolenia na prowadzenie tego typu działalności.
  • Warto udać się do jubilera, w łatwy sposób można sprzedać tam kruszec, ponieważ przydaje się do produkcji wyrobów jubilerskich. Wadą takiego rozwiązania jest cena, ponieważ zysk z tak sprzedanego kruszcu będzie stosunkowo niewielki.
  • Jeśli dokonujemy wyboru sposób wyżej wymieniony, tylko w ostateczności decydujmy się na lombard - tam ceny są najniższe. Jest to spowodowane tym, że sprzedając złoto dewizowe, a więc monety lub sztabki, otrzymamy zapłatę jak za złoty złom, co oznacza kilka procent niższą niż wartość. Zaletą tego rozwiązania jest to, że łatwo znaleźć lombard w każdym mieście. Warto przejść się w kilka miejsc, żeby porównać oferty.

Udaj się do mennicy

Mennica to dobre miejsce do sprzedaży złota w postaci monet i sztab inwestycyjnych. Mennice są w stanie zaproponować zazwyczaj kilka procent wyższą ceną za bulionówkę niż w skupie złota. Dodajmy także, że w mennicach możemy sprzedawać złoto online.

Sklep numizmatyczny

Na dobrą cenę możemy liczyć w sklepie numizmatycznym. Ten zaoferuje najprawdopodobniej najlepszą cenę w przypadku sprzedaży złotych numizmatów. Pamiętajmy również, że w takim sklepie możemy otrzymać informację na temat posiadanych przez nas monet.

Przez Internet

Najlepsze ceny możemy otrzymać, korzystając ze skupów złota online. Chcąc skorzystać z ich usług, należy wypełnić formularz kontaktowy dostępny na danej stronie internetowej. Następnie otrzymamy kopertę, w której mamy odesłać złoto kurierem. Wadą tego rozwiązania jest długi czas całego procesu.

W Internecie funkcjonuje internetowa giełda złota. Korzystanie z serwisu, zarówno dla kupujących i sprzedających, jest bezpłatne.

Jak widzimy, każdy indywidualnie powinien odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie chce sprzedawać złoto. Uzależnione jest to od tego, jaką jego formę posiadamy, jak wiele go mamy i jak szybko chcemy sprzedać.

Żaneta Pilarska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam