Jak kupić auto z windykacji?

2015-04-30 11:18:55

Auto z windykacji może okazać się doskonałą okazją na zakup samochodu w dobrym stanie, po cenie dużo niższej niż rynkowa. Jednak, czy łatwo jest nabyć takie auto i jak się do tego zabrać?

Auto na licytację komorniczą może trafić wówczas, gdy jego właściciele nie mieli możliwości spłacenia długów. W takiej sytuacji ruchomość zostaje zajęta. Po sprzedaży pojazdu środki zostają przeznaczane na pokrycie długu.

Skąd brać informacje?

Informacje o licytacjach komorniczych zamieszczane są m.in. na:

  • stronie internetowej Krajowej Izby Komorniczej,
  • stronach urzędów skarbowych,
  • stronach kancelarii komorniczych,
  • w serwisach firm windykacyjnych.

Z takiego ogłoszenia dowiemy się jaka jest cena wywoławcza licytowanego auta. Zamieszczony zostaje także opis techniczny, jego historia napraw, zdjęcia.

Istotnymi informacjami są również te dotyczące miejsca i daty licytacji. Często auto zostaje wystawione przed licytacją do obejrzenia, informacja o miejscu i dacie wystawienia również zostaje podana w ogłoszeniu.

Możliwość odwołania licytacji

Aby wziąć udział w licytacji, wystarczy dysponować odpowiednimi zasobami finansowymi. Dokumentem, który należy okazać, jest dowód osobisty. Nie ma dodatkowych wymogów specjalnych i formalnych. Zanim udamy się na licytację, przekonajmy się czy, aukcja jest aktualna, ponieważ jeśli dłużnik uregulował swój dług, zostanie ona odwołana.

Co z płatnościami?

Chcąc przystąpić do licytacji, będziemy zobligowani wpłacić rękojmię w wysokości 10 proc. szacowanej ceny. Oczywiście w przypadku niewygranej licytacji, środki zostają nam zwrócone. Jeśli natomiast nasza oferta okaże się najlepszą, finalnie zapłacimy za wylicytowany przedmiot sumę pomniejszoną o tę kwotę.

Pamiętajmy również, że płatność należy uregulować szybko. Jeśli będzie to kwota wyższa niż 500 zł, komornik będzie wymagał przynajmniej 20 proc. wylicytowanej sumy (nie mniej niż 500 zł), natomiast do godz. 12 dnia następnego trzeba uregulować cała sumę.

Minusy zakupu

Jeśli nabywamy auto w drodze licytacji komorniczej, wydział komunikacji nie może nam odmówić zarejestrowania pojazdu, nawet jeśli nie posiadamy dowodu rejestracyjnego lub karty pojazdu. Może być to jednak kłopotliwe. Warto więc spokojnie o to zadbać. Kolejną wadą może być to zakupione auto może być uszkodzone, mieć wady techniczne. Wówczas będziemy musieli do zakupu dołożyć, aby usunąć wszelkie usterki.

Żaneta Pilarska