Koszt sprowadzenia auta z USA

2015-04-27 14:44:56

Sprowadzając auto z USA, należy liczyć się z koniecznością wniesienia wielu wielu opłat. Warto dowiedzieć się, ile będzie to kosztować, aby móc zupełnie świadomie zadecydować, czy nam się to opłaca.

Z USA najbardziej opłaca się sprowadzać auta luksusowe, ponieważ to w ich przypadku różnice w cenach są największe. To główny wyznacznik, jeśli jesteśmy zainteresowani sprowadzeniem pojazdów. Na co jeszcze zwracać uwagę przy zakupie samochodów zza oceanu? Jakie koszty będzie generowała taka transakcja?

Kurs dolara

Oczywiście jedną z najważniejszych kwestii przy zakupie auta z USA jest kurs dolara względem złotówki. Przy niskim kursie dolara automatycznie liczba sprowadzanych aut rośnie, co wynika oczywiście z niższych kosztów transakcyjnych.

Opłaca się?

Auta w Stanach Zjednoczonych są stosunkowo tanie, nawet jeśli doliczony zostanie koszt transportu i opłat dodatkowych. Ponadto są zwykle bogato wyposażone.

Auta w USA są tańsze ze względu na skalę popytu i podaży, co wpływa na niższe ceny. Na rynku amerykańskim mamy do czynienia z dużą konkurencja, która rzutuje na obniżanie cen i różnego typu rabaty.

Koszt wymiany części

Przy zakupie auta należy pamiętać o tym, że czasami konieczna będzie wymiana części. W sprowadzanych autach często reflektory pozostają symetryczne, kierunkowskazy świecą wraz ze światłem postojowym, które jest pomarańczowe, czasem także kierunkowskazy są czerwone i brakuje światła przeciwmgielnego.

Ponadto rura wydechowa może wychodzić spod auta na prawą stronę. Wszytko to należy według polskich regulacji zmienić. To wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Koszt sprowadzenia

Najłatwiej sprowadzić auto poprzez firmę specjalizującą się w tej dziedzinie. Ile to może kosztować?

Główne opłaty, które poniesiemy to:

  • akcyza,
  • cło,
  • podatek VAT.

Przykład:

W przypadku, gdy kupimy np. auto za 60 tys. USD, obliczmy najpierw wartość celną wynosząca 10 proc. Następnie do tej kwoty dodajmy 18,6 proc. akcyzy (w przypadku silników powyżej 2 litrów, poniżej 2 litrów – 3,1 proc.). Do tej kwoty doliczmy VAT, który wynosi obecnie 23 proc. Sumujemy jeszcze opłatę recyklingową - 500 zł. Pamiętajmy także o opłatach prowizyjnych dla firmy pośredniczącej, zwykle jest to koszt kilku tysięcy złotych. Nasz portfel obciążą także koszty transportu. Ponadto dochodzą koszty tłumaczenia dokumentów i wspomnianych wyżej przeróbek w aucie.

Chcąc sprowadzić auto ze Stanów Zjednoczonych, warto przemyśleć cały proces. Może się okazać, że koszty okażą się bardzo wysokie. Przed podjęciem konkretnej decyzji przeliczmy więc wszystko bardzo dokładnie.

Żaneta Pilarska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam