Ile kosztuje holowanie pojazdu?

2015-04-30 08:12:32

Każdemu kierowcy może się zdarzyć przykra niespodzianka podczas podróży samochodem, czyli awaria. Często w takiej sytuacji nie mamy wyjścia i musimy skorzystać z pomocy drogowej. Ile trzeba zapłacić za holowanie pojazdu?

W przypadku, gdy auto odmówi posłuszeństwa na drodze, tylko 3% kierowców korzysta z usług assistance drogowego. Reszta właścicieli uszkodzonych pojazdów prosi o pomoc kogoś, kto ich odholuje lub naprawi awarię na miejscu. Większość kierowców nawet nie wie, iż posiada assistace, w ramach którego można skorzystać z darmowych usług pomocy drogowej.

Sprawdzać, co zapewnia polisa

Gdy w trakcie podróży popsuje nam się samochód, powinniśmy najpierw sprawdzić, czy taka usługa nie została wliczona do ubezpieczenia.

Posiadacze polisy AC mają na 100% taką darmową usługę zapewnioną w swoim ubezpieczeniu. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe do obowiązkowych polis OC dołączają także gratis assistance. Darmowe holowanie w ramach OC nie zawsze jednak przysługuje przy awarii pojazdu, może dotyczyć tylko pomocy w razie uszkodzenia auta podczas kolizji czy wypadku.

Aby to sprawdzić, wystarczy zadzwonić na numer podany w polisie ubezpieczyciela, tam uzyskamy informacje, jaka pomoc i na jakich warunkach przysługuje w ramach zawartej przez nas polisy. Assistance gwarantujące darmowe holowanie uszkodzonego pojazdu możemy także posiadać w ramach prowadzenia rachunku osobistego w banku. Jest tak np. w Alior Banku czy BNP Paribas Banku.

Gdzie znaleźć pomoc drogową?

W sytuacji, gdy nie posiadamy assistance, które zapewni nam darmowe holowanie, pozostaje nam skorzystać z jednej z działających na danym terenie firm holowniczych. By zdobyć numer do takiej firmy, można skontaktować się z pracownikiem PZU pod numerami 801 102 102 lub 22 566 55 55, który udzieli nam niezbędnych informacji. Firma Starter w ramach usługi Pomoc 24h (tel. 600 222 222) oferuje pomoc każdemu kierowcy na terenie całej Polski.

Cennik holowania

Oto przykładowy cennik pomocy drogowej:

  • za dowóz paliwa musimy zapłacić od 70 do 150 zł,          
  • za holowanie auta osobowego - od 1 do 1,7 zł/km,     
  • za holowanie busa/vana/jeepa - od 1,4 do 2 zł/km,     
  • za holowanie dwóch aut jednocześnie - od 1,4 do 2 zł/km      ,
  • za holowanie na terenie miasta - od 100 do 320 zł.,         
  • uruchomienie pojazdu na miejscu zdarzenia - od 90 do 160 zł.

Najczęściej ceny holowania pojazdu są uzależnione od rodzaju holowanego pojazdu, jego masy całkowitej, a także od ilości kilometrów przejechanych podczas holowania.

Renata Grochowska