Oszczędzanie? To nie dla mnie... Najczęstsze wymówki Polaków

2015-04-24 16:14:21

Chcielibyście oszczędzać, ale… tysiące argumentów przekonują Was, że to nierealne? To wymówki, z którymi można się rozprawić i realizować własne cele finansowe bez przeszkód.

Oto lista najczęściej stosowanych wymówek związanych z oszczędzaniem:

  • Za mało zarabiam

Wbrew pozorom niskie zarobki to właśnie powód do oszczędzania. Ogromne dochody sprawiają, że bez problemu zakupimy nowe meble, wyremontujemy przeciekający dach i sfinansujemy niespodziewane koszty leczenia. Małe dochody oznaczają w każdym takim przypadku duży problem finansowy.

Zamiast więc brać chwilówki i kredyty na niespodziewane wydatki, lepiej mieć choćby niewielką poduszkę finansową, która poratuje nas w trudnej sytuacji. Nie trzeba odkładać kilkuset złotych każdego miesiąca. Nawet 50 lub 100 złotych odkładane systematycznie dadzą po jakimś czasie większą sumę.

  • Nie mam pomysłu na oszczędzanie

Nieznajomość dostępnych na rynku finansowym produktów oszczędnościowych może być problemem, ale łatwo go rozwiązać. Dlaczego by nie zasięgnąć porady w baku lub u doradcy? Najprościej otworzyć choćby konto oszczędnościowe i gromadzić na nim oszczędności. Nie wymaga to wiedzy o finansach, wystarczy chcieć.

  • Mam ciągle inne wydatki

Pokusy są liczne. Każdy chciałby co jakiś czas kupować sobie coś nowego, lepszego, ładniejszego. Tylko, czy warto? Nowszy model telewizora może i ma lepszy ekran, ale za to trudniej nam będzie wyjechać na wymarzone wakacje lub sfinansować dzieciom studia, jeśli każdy grosz będziemy przeznaczać na bieżące zachcianki.

Lepiej wypracujmy kompromis. Na przykład po 6 miesiącach oszczędzania kupujemy sobie jakiś drobiazg albo jedziemy na wycieczkę. Nagrody cieszą każdego, warto je sobie sprawiać dla lepszej motywacji.

  • Mam kredyty do spłacenia

Oszczędzanie podczas spłacania kredytu to faktycznie spore wyzwanie. Jednak nawet w takiej sytuacji warto oszczędzać. Przeanalizujmy koszty oprocentowania poszczególnych zobowiązań i rozważmy możliwość konsolidacji długu. Zaplanujmy również, w jaki sposób moglibyśmy szybciej spłacić te zobowiązania, wiele zaoszczędzimy na samym odsetkach.

  • Nie mam zaufania do banków

Domowy sejf lub przysłowiowa skarpeta to najgorszy wybór. Jeśli nasze doświadczenia z danym bankiem nie są najlepsze, poszukajmy innego. Nie musimy od razu podpisywać długoterminowej umowy na skomplikowane plany oszczędnościowe. Wybierzmy krótkoterminową lokatę lub konto oszczędnościowe na start, na wypróbowanie. Może damy się przekonać.

Warto oszczędzać i to bez względu na poziom uzyskiwanych przychodów. Każdemu może się przytrafić wiele niespodziewanych sytuacji, w których nagle będzie potrzebował większej kwoty pieniędzy. Po co sięgać po drogie kredyty, jeśli możemy wspomóc się własnymi oszczędnościami?

Tomasz Słupczyński