Ranking lokat rocznych na 10 000 zł: kwiecień 2015

2015-04-15 08:27:36

Obniżki stóp procentowych sprawiły, że obecnie trudno liczyć na imponujące zyski z lokat bankowych. Sprawdźmy zatem, ile zarobimy, deponując w banku 10 tysięcy zł na rok.

Rekordowo niskie stopy procentowe NBP i malejące zyski banków z tytułu kredytów sprawiły, że osoby deponujące swoje oszczędności, nie mogą liczyć na nadto atrakcyjne oprocentowanie. Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się kwietniowej ofercie lokat zawieranych na okres 1 roku dla kwoty 10 tysięcy zł.

SK Bank: 3,3 proc.

SK Bank oferuje swoim klientom do wyboru dwie lokaty roczne: standardową z oprocentowaniem stałym i Interlokatę z oprocentowaniem zmiennym. W pierwszym przypadku możemy liczyć na 3,2 proc. zysku, pozwalające zarobić 259,2 zł po zakończeniu trwania umowy. W drugim oprocentowanie wynosi 3,3 proc., a zysk wzrasta do 267,3 zł.

Lokata standardowa może być założona tylko w oddziale banku, jednak nie wymaga od klienta zakładania konta. W drugim przypadku musimy posiadać rachunek w SK Banku, a samą lokatę możemy założyć tylko przez Internet. Rozwiązując umowę przed czasem, tracimy odsetki.

Meritum Bank: 2,9 proc.

Zysk na poziomie 2,9 proc. oferuje Meritum Bank. Pozwala to zarobić 234,9 zł za rok trwania lokaty. Identyczne warunki otrzymamy na trzech różnych lokatach banku:

  • Lokacie Standardowej Internetowej (dostępnej dla posiadaczy rachunków osobistych w MB i tylko przez Internet),
  • Lokacie Meritum Zysku w Internecie (brak wymogu posiadania konta w MB, oferta dostępna przez Internet oraz mobilnie),
  • Lokacie standardowej dla klientów indywidualnych (zakładana tylko w oddziale, bez konieczności posiadania rachunku osobistego).

We wszystkich trzech przypadkach wcześniejsze zerwanie lokaty skutkuje całkowitą utratą odsetek.

Getin Noble Bank: 2,9 proc.

Kolejna propozycja rocznej lokaty ze stosunkowo wysokim oprocentowaniem (jak na obecnie panujące na rynku depozytowym warunki) znajduje się w ofercie Getin Noble Banku - to Lokacie na Szczycie. Gwarantuje ona 2,9 proc. zysku w skali roku, który wyniesie po odliczeniu podatku 234,9 zł. Co jednak najważniejsze, o ile tylko nie zerwiemy lokaty w pierwszym miesiącu jej trwania, bank wypłaci nam należne odsetki za okres, w którym ją utrzymaliśmy. Lokatę założyć można tylko przez Internet. Warunek konieczny: posiadanie konta w Getin Banku.

Idea Bank: 2,8 proc.

Nasze zestawienie zamyka Lokata Stabilna Idea Banku. Jej oprocentowanie to 2,8 proc. w skali roku, co daje 226,8 zł zysku. Założenie depozytu nie wiąże się z koniecznością skorzystania z innych produktów banku, a dodatkowo z oferty możemy skorzystać w dowolny sposób, a więc w oddziale, przez internet oraz przez telefon. Wcześniejsze zerwanie umowy skutkuje całkowitą utratą odsetek.

Emilia Kasińska