Inwestowanie za granicą

2015-04-03 08:08:03

Coraz więcej Polaków decyduje się na inwestowanie za granicą. Z jednej strony to szansa na dużą stopę zwrotu, ale z drugiej – wymaga większej wiedzy i poświęcenia czasu na śledzenie światowych rynków.

Świat już dawno się skurczył i nie ma obecnie żadnego problemu z tym, żeby inwestować w różne instrumenty finansowe w różnych zakątkach globu czy zakładać konta i lokaty terminowe w zagranicznych bankach. Oczywiście należy przy tym zawsze brać pod uwagę przepisy prawne i podatkowe obowiązujące w danym kraju. Warto poznać je wcześniej, zanim zainwestujemy pieniądze, żeby uniknąć nieporozumień i ewentualnych rozczarowań. W niektórych krajach przepisy prawne mogą być bardzo restrykcyjne, związane z dodatkowymi formalnościami, które są niezbędne, by móc bez przeszkód inwestować.

Od czego zacząć?

Jeśli dopiero rozpoczynamy przygodę z lokowaniem pieniędzy poza granicami naszego kraju, warto zacząć od funduszy inwestycyjnych. Umożliwi to pomnażanie środków za pośrednictwem fachowców. Zagraniczny rynek inwestycyjny jest o wiele szerszy za granicą niż w Polsce. To oznacza, że można bez problemu znaleźć taki fundusz, który będzie najlepiej odpowiadał naszym oczekiwaniom oraz będzie uwzględniał akceptowany przez nas poziom ryzyka. Pamiętajmy jednak, że często udziały w takich funduszach proponują te same instytucje, które mają w swojej ofercie fundusze działające w Polsce. Nie ma więc wówczas potrzeby poszukiwania kontaktów z zagranicznymi oferentami.

Warto poznać rynek

Dużą zaletą inwestowania za granicą jest większy wybór ofert niż w Polsce. Dzięki temu można nie tylko lepiej dopasować inwestycję do naszych oczekiwań i możliwości, ale również skutecznie je dywersyfikować, co w konsekwencji pozowali obniżyć ryzyko inwestycyjne i zwiększy możliwość osiągnięcia zysku.

Warto poznać rynek, na którym zamierzamy inwestować, szczególnie gdy jest to rynek dopiero rozwijający się. Takie inwestycje mogą się charakteryzować większą stopą zwrotu niż w przypadku rynków o ugruntowanych pozycjach, ale również wiążą się z większym ryzykiem. Dlatego dobrze jest przeanalizować różne aspekty funkcjonowania takiego rynku, a szczególnie sytuację makroekonomiczną i stabilność lokalnego prawa.

Zwróć uwagę na koszty

Ważnym aspektem inwestowania za granicą są koszty transakcyjne, które należy koniecznie wziąć pod uwagę, planując inwestycję. Musimy być przygotowani na wyższe opłaty za przelewy międzynarodowe oraz na podatki, które przyjdzie zapłacić w kraju, gdzie będziemy chcieli zarobić. Istotne będzie również ryzyko walutowe związane ze wzrostem lub spadkiem cen różnych walut, co przełoży się na poziom ewentualnego zysku.

Marzena Kazbieruk