Kupujemy używany samochód na raty

2015-04-02 18:06:49

Gdy nie posiadamy wystarczającej ilości gotówki na kupno samochodu, często rozwiązaniem tego problemu może być kredyt. Należy jednak pamiętać, że gdy kupujemy używane auto na raty, wiąże się to również z pewnymi niedogodnościami.

Kupno samochodu za gotówkę ma wiele zalet, między innymi tę, że nie trzeba informować o swoich planach żadnej instytucji finansowej, a poza tym możemy takim autem dysponować swobodnie, bez żadnych ograniczeń. Problem jednak często polega na tym, że nie każdy dysponuje odpowiednią ilością gotówki na zakup pojazdu. Wtedy rozwiązaniem staje się zaciągnięcie kredytu.

Warto analizować oferty

W zależności od tego, gdzie kupujemy samochód, będziemy mogli skorzystać z różnych ofert. Jeśli decydujemy się na transakcję w komisie, często będziemy mogli na miejscu dopełnić wszelkich formalności kredytowych, ale do dyspozycji z reguły będzie tylko oferta jednego banku. Tak zaciągnięty kredyt może wcale nie należeć do najtańszych. Nierzadko opłaca się samemu poszukać kredytodawcy.

Jeśli chcemy znaleźć jak najlepszą ofertę kredytową, warto zapoznać się z propozycjami różnych banków, wykorzystując do tego porównywarki internetowe albo pomoc doradców finansowych. Takie rozwiązanie pozwoli nie tylko odnaleźć najlepiej dopasowany do naszych potrzeb produkt kredytowy, ale również nie ograniczy nas do poszukiwania samochodu we wspomnianym wcześniej komisie i umożliwi zakup również od osoby prywatnej.

Zabezpieczenie kredytu

Banki coraz częściej oferują konkurencyjne warunki kredytów z długim okresem spłaty, nawet do 8 lat i więcej. Oczywiście wiele zależy również od wieku samochodu, jaki planujemy kupić. Przykładowo w Santander Consumer Banku spłatę możemy rozłożyć nawet na 96 miesięcy, przy czym wiek pojazdu nie może przekraczać 12 lat, a w momencie spłaty ostatniej raty auto nie może być starsze niż 16 lat.

Ważne jest również to, że kredyt najczęściej możemy dostać bez konieczności szukania poręczycieli. Niestety konieczne będzie zabezpieczenie, którym najczęściej jest kupowane auto. Przeważnie niezbędna będzie cesja z polisy AC, która zabezpieczy interesy banku na wypadek kradzieży lub zniszczenia pojazdu. Bywa, że pakiet ubezpieczeń będziemy mogli nabyć za pośrednictwem banku, co może przełożyć się na niższą cenę polisy.

Koszty i obowiązki

Jak już wspominaliśmy, kredyty to zobowiązania i niestety koszty. Najczęściej konieczne będzie zapłacenie prowizji za udzielenie finansowania. Dodatkowo może okazać się, że nie otrzymamy pożyczki na okres, o jaki wnioskowaliśmy, z powodu wieku samochodu. Im starsze auto, tym szybciej musimy spłacić kredyt. Ze sfinansowaniem zakupu 10-letniego pojazdu w ogóle może być problem, ponieważ banki niechętnie pożyczają pieniądze na tak leciwe pojazdy.

Kolejną niedogodnością może być konieczność serwisowania auta tylko w ASO, czego również czasami wymagają niektóre banki. Problemem może być także sprzedaż takiego samochodu jeszcze w trakcie jego spłacania, na co będzie musiała się zgodzić instytucja finansowa, bo to przecież jej zabezpieczenie.

Emilia Kasińska