Czy lokaty w dolarach się opłacają?

2015-04-22 10:24:50

Amerykańska waluta zawsze była symbolem stabilności i pewną inwestycją, nawet pomimo różnego rodzaju okresowych zawirowań na rynkach walutowych. Comperia.pl sprawdziła, czy lokaty w dolarach rzeczywiście się opłacają.

T-Mobile Usługi Bankowe i Alior Bank: 1,5%

W T-Mobile UB i Alior Banku możemy liczyć na oprocentowanie (zmienne) w wysokości 1,5% w skali roku, a do tego minimalna kwota wpłaty nie jest wysoka, bo wynosi tylko 200 USD. Nie trzeba również zakładać konta osobistego, a lokatę można otworzyć za pomocą Internetu, telefonu lub w oddziale. Niestety, należy liczyć się z tym, że przedterminowe wycofanie depozytu oznaczać będzie utratę wszystkich odsetek.

Jeśli wpłacimy 2000 USD na 3 lata, zyskamy 72,89 USD po opodatkowaniu.

Getin Noble Bank: 1,15%

Deponując amerykańską walutę na 3 lata w Getin Banku, otrzymamy oprocentowanie na poziomie 1,15% w skali roku. Dużą zaletą tej lokaty jest bardzo niska kwota minimalna wpłaty, bo wynosząca tylko 100 USD, a dodatkowo nie ma ograniczenia co do wysokości maksymalnej wpłaty. Ważne jest również to, że nie trzeba zakładać obowiązkowo konta osobistego. Nawet, jeśli zerwiemy lokatę przed terminem, nie utracimy wszystkich odsetek, chociaż oprocentowanie zostanie obniżone do poziomu 0,05%. Minusem jest brak dostępu do oferty online.

Wpłacając 2000 tys. USD, zarobimy po opodatkowaniu 55,89 USD.

BNP Paribas: 1%

Już na samym początku analizy oferty BNP Paribas warto podkreślić, że to propozycja dla klientów z większym portfelem, ponieważ minimalna wpłata nie może być niższa, niż 10 tys. USD. Zerwanie przed czasem lokaty to, po prostu, utrata wszystkich odsetek (1% w skali roku). Na szczęście jednak bank proponuje szeroki wybór okresów, na jakie można założyć depozyty. Lokatę można założyć zarówno w oddziale, jak i telefonicznie lub online.

Jeśli wpłacimy minimalne 10 000 USD, po 3 latach zarobimy 243 USD po odliczeniu podatku.

Credit Agricole: 1%

Na takie samo oprocentowanie, jak w BNP Paribas, możemy liczyć również w Credit Agricole, czyli 1% w skali roku. Podobnie również, jak u konkurencji, dostajemy szeroki wybór okresów, na jakie można założyć depozyt. Jednak tutaj dużą zaletą jest także niska wpłata minimalna, bo tylko 100 USD i brak ograniczenia co do maksymalnej kwoty. Niestety, bank wymaga założenia dodatkowo konta osobistego, a rozwiązanie umowy przed terminem oznacza utratę odsetek.

Wpłacając na tę lokatę 2000 USD na 3 lata, zarobimy po odcięciu podatku 48,6 USD. 

Renata Grochowska