Czy lokaty w euro się opłacają?

2015-04-24 12:06:58

Lokaty walutowe mogą być interesującą i całkiem zyskowną inwestycją, jednak trzeba nie tylko wybrać odpowiednią walutę i przeanalizować zmiany jej kursu, ale również poszukać odpowiedniej oferty. Comperia.pl sprawdziła, czy w których bankach opłaca się deponować euro.

Alior Bank: 1,55%

Bank nie wymaga w tym wypadku założenia konta osobistego, a lokata (ze zmiennym oprocentowaniem) odnawiana jest automatycznie. Wygodny jest także sposób zakładania depozytu, można wybrać wizytę w oddziale lub skorzystać z możliwości bankowości elektronicznej lub telefonu. Minimalna wpłata to 200 EUR, ale dostępne są tylko depozyty długoterminowe. Należy także pamiętać, że rezygnacja z lokaty przed terminem to utrata wszystkich odsetek.

Po wpłaceniu 2000 EUR na 3 lata, nasz portfel powiększy się o odsetki w wysokości 75,33 EUR po opodatkowaniu.

T-Mobile UB: 1,55%

Oferta identyczna jak w przypadku lokaty w Alior Banku.

BIZ Bank: 1,2%

Wybierając Lokatę BIZ Spinającą w walutach wymienialnych, nie musimy zamrażać środków na długi czas, wystarczy 1 rok. BIZ Bank proponuje klientom oprocentowanie 1,2% w skali roku, ale trzeba zainwestować co najmniej 1 tys. EUR, jednak brak ograniczeń maksymalnej wpłaty. Wadą oferty jest wymóg założenia konta osobistego w BIZ Banku, a także konieczność odwiedzenia placówki, by założyć depozyt.

Wpłacając 2000 EUR na rok, zarobimy 19,44 EUR po opodatkowaniu.

Getin Noble Bank: 1,15%

W przypadku lokaty w euro w Getin Banku należy wpłacić co najmniej 100 EUR (brak ograniczeń maksymalnej wpłaty) na 3 lata. Bank proponuje nam oprocentowanie (stałe) 1,15% w skali roku. Lokata jest automatycznie odnawiana. Dużą zaletą jest brak wymogu założenia konta osobistego, jednak depozyt można otworzyć tylko telefonicznie lub w oddziale. Nie opłaca się także zrywać umowy przed terminem. Co prawda, nie stracimy wszystkich odsetek, ale oprocentowanie spadnie do bardzo niskiego poziomu (0,05%).

Jeśli wpłacimy 2000 EUR, zarobimy po 3 latach 55,89 EUR po odliczeniu podatku.

Credit Agricole: 1%

W ofercie Lokaty Terminowej EUR ze stałym oprocentowaniem bank proponuje nam oprocentowanie 1% w skali roku, a pieniądze musimy wpłacić również na 3 lata. Podobnie, jak w przypadku poprzedniej oferty, wystarczy wpłacić 100 EUR i nie ma ograniczeń w stosunku do maksymalnej kwoty depozytu. Niestety, dużym minusem jest konieczność posiadania lub założenia konta osobistego w Credit Agricole, co podnosi koszty całej inwestycji. Warto również dodać, że zerwanie lokaty przed terminem oznacza utratę wszystkich odsetek.

Wpłacając 2000 EUR na 3 lata, zarobimy 48,6 EUR po opodatkowaniu.

Marzena Kazbieruk