Jak zainwestować 5000 zł?

2015-03-31 17:46:59

Chyba każda osoba posiadająca pewną kwotę oszczędności zastanawia się, jak najlepiej ją zainwestować. Postaramy się przedstawić kilka popularnych i ogólnodostępnych rozwiązań.

Każda kwota pieniędzy może być dobrze zainwestowana, jednak wiele zależy od tego, jakie mamy oczekiwania, oraz jakie ryzyko będziemy w stanie ponieść.

Pomijając rozwiązania bazujące na rozpoczynaniu własnej działalności gospodarczej, czy tzw. inwestowaniu we własny rozwój, np. poprzez kończenie różnego rodzaju kursów i zdobywanie udokumentowanych odpowiednimi certyfikatami i świadectwami, postaramy się przedstawić najpopularniejsze produkty finansowe oferowane przez banki.

Lokata bankowa

Nie jest tajemnicą, że przy obecnych stopach procentowych zysk z lokat bankowych nie będzie należał do najwyższych. Istnieje jednak kilka powodów, dla których taki depozyt nie musi być złym rozwiązaniem.

Pierwszym z nich jest wskaźnik inflacji, a w zasadzie deflacji, który sprawia, że wartość pieniądze przez okres trwania lokaty nie spadnie, a nawet wzrośnie. Realnie zyskać możemy więc prawdziwe 2 proc., nawet po uwzględnieniu podatku.

Druga kwestia to bezpieczeństwo i pewność, że nie stracimy naszych pieniędzy. Lokaty bankowe są bowiem zabezpieczone Bankowym Funduszem Gwarancyjnym do kwoty aż 100 tysięcy EUR.

Konto oszczędnościowe

O ile niskie stopy procentowe zaniżają nieco atrakcyjność lokat, o tyle mogą być impulsem kierującym klientów w stronę kont oszczędnościowych. Te gwarantują bowiem podobne w porównaniu do lokat oprocentowanie, a przy okazji nie wymagają zamrożenia kapitału.

Warto poszukać ofert promocyjnych, które dla kwot do poziomu 10 tys. zł mogą być naprawdę korzystne. Jednocześnie, w momencie poprawy sytuacji na rynku, mamy możliwość wypłacenia wszystkich środków i przetransferowania ich na korzystniejszą lokatę.

Produkty strukturyzowane

Oba wspomniane wcześniej rozwiązania należy traktować jako w pełni bezpieczne. Teoretycznie nie inaczej jest w przypadku bankowych produktów strukturyzowanych, które chronią kapitał, ale umożliwiają osiągnięcie większego zysku. Ten jest jednak uzależniony od spełnienia warunków określonych w umowie, a to sprawia, że po okresie np. 12 miesięcy, może się okazać, że zamiast zyskać 8 proc., odzyskamy tylko wpłacony kapitał. Jest to też produkt przeznaczony dla osób, które posiadają pewną wiedzę na temat międzynarodowej sytuacji na rynku gospodarczym.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam