Gdzie firma może bezpiecznie ulokować pieniądze?

2015-05-29 10:12:39

Jedną z najbezpieczniejszych form ulokowania kapitału są lokaty bankowe. Produkty te pozwalają na zdeponowanie nadwyżek finansowych, aby uzyskać dodatkowy dochód w ramach prowadzonej działalności. Na jaką ofertę się zdecydować?

Z początkiem stycznia br. przychodem z działalności gospodarczej stały się również odsetki od lokat terminowych, które zostały założone przez przedsiębiorcę. Muszą oni teraz wszelkie zyski z bankowych depozytów wykazywać w rozliczeniach podatkowych. Kłopotliwe może być jednak to, że przychody z lokat - zarówno prywatnych, jak i firmowych, należy wpisywać do rozliczenia podatkowego i powiększać o uzyskane kwoty przychody osiągnięte w danym roku podatkowym. Jest i plus tego rozwiązania - mianowicie możliwość oszczędności.

Standardowo odsetki od lokat są objęte 19-proc. podatkiem, pobieranym przez bank, natomiast w przypadku przedsiębiorcy rozliczającego się skalą istnieje możliwość, że zapłaci on podatek według stawki 18-proc.

Gdzie więc warto udać się po lokatę, będąc przedsiębiorcą?

Credit Agricole wybierasz oprocentowanie stałe lub zmienne

Credit Agricole oferuje lokatę terminową oprocentowaną nawet na 2,9 proc. (oferta na 3 lata, przy nowych środkach). Minimalnie ulokować można od 1000 zł, zakładając lokatę na okres 30, 60, 90, 180 lub 270 dni albo 1, 2, 3 lat. Zdecydować się można na oprocentowanie stałe lub zmienne, a przy kwotach powyżej 50 000 zł można negocjować oprocentowanie. Ponadto produkt można zlikwidować w dowolnym czasie bez podawania przyczyny

W BIZ Banku możliwość negocjacji stawek

BIZ Bank oferuje lokatę z oprocentowaniem stałym do 2,80 proc. (lokata na 3-6 miesięcy, na kwotę do 2000 000zł). Środki ulokować można na 7, 14 dni oraz 1, 2, 3, 4, 6, 9, 12 i 24 miesiące. Minimalna wartość lokaty to 1 000 zł. Środki lokować można nie tylko w złotówkach, ale także w euro, dolarach amerykańskich i frankach szwajcarskich.

Cloud w Idea Banku

Interesującym produktem wydaje się być również oprocentowana na poziomie 3-proc. w skali roku Lokata Cloud Biznes w Idea Banku. Aby ją założyć, należy być posiadaczem Konta Idealna Firma. Na 3 proc. w skali roku można liczyć, jeśli utrzymywane jest 10 proc. salda lokaty na rachunku bieżącym. Okres trwania lokaty to 4 miesiące. Założenie konta Idealna Firma jest bezpłatne.

Jak wynika z powyższej analizy, na rynku możemy znaleźć lokaty dla firm oprocentowane nawet na poziomie 3 proc. w skali roku, co obecnie przy niskich stopach procentowych jest nie lada gratką zarówno dla klientów indywidualnych, jak i firmowych.

Renata Grochowska