Jak sprzedać samochód kupiony na kredyt?

2015-03-23 09:28:05

Auto kupione na kredyt samochodowy stanowi zabezpieczenie spłaty długu wobec banku. Czy zatem istnieje możliwość sprzedaży pojazdu objętego zastawem?

Pojazdy często kupowane są przez Polaków na kredyty samochodowe, gotówkowe czy też w leasing. Jeśli wybierzemy standardową pożyczkę gotówkową, auto możemy sprzedać w każdej chwili. Gorzej, gdy nabywamy je w ramach leasingu lub kredytu samochodowego.

Samochodowe korzystniejsze

Dzięki swojej konstrukcji kredyty samochodowe są zdecydowanie tańsze od kredytów gotówkowych. Mają niestety jedną wadę - kupowane samochody są jednocześnie zabezpieczeniem kredytu. Może to być zastaw rejestrowy auta, przewłaszczenie na zabezpieczenie, a także cesja praw z polisy AC.

Bank musi wyrazić zgodę

W trakcie użytkowania samochodu możemy dojść do wniosku, że auto już nie spełnia naszych oczekiwań i będziemy chcieli je zmienić. Czy możemy sprzedać nasz stary samochód? Okazuje się, że jest to możliwe, ale za zgodą banku. Najprawdopodobniej bank wyrazi na to zgodę, jeżeli oczywiście sprzedający auto, będące zabezpieczeniem bankowym, ureguluje swoje należności wobec banku. Jeżeli pieniądze ze sprzedaży pojazdu nie pokryją należności wobec banku, resztę należy już dopłacić z własnych środków.

Istnieje też drugi sposób - można wnioskować w banku o przeniesienie zabezpieczenia na inny pojazd. Musimy jednak dysponować autem, którego wartość byłaby odpowiednia do zabezpieczenia spłaty dotychczasowej wierzytelności. Będzie się to również wiązało z wieloma formalnościami.

Gdy bank powie: nie

W przypadku, gdy właściciel auta sprzeda go bez wiedzy banku, wszelkie roszczenia banku przechodzą na nowego właściciela. Z punktu widzenia prawa taka transakcja jest jak najbardziej legalna, ponieważ kupujący używany samochód, powinien we własnym zakresie sprawdzić, czy pojazd nie jest zastawem bankowym. Jeżeli używane auto kupowane jest za kredyt samochodowy, bank, w którym kupiec chce zaciągnąć na ten cel kredyt, sam wszystko dokładnie sprawdzi.

Samochód za gotówkę

W przypadku kredytu gotówkowego samochód nie znajduje się pod zastawem. Jest to duży atut, wadą jest tylko koszt takiej pożyczki. Decydując się na kredyt na zakup auta, należy brać pod uwagę różne opcje kredytowania. Trzeba również pamiętać, że być może auto zechcemy wcześniej sprzedać. Warto też rozważyć leasing samochodowy zamiast kredytu.

Emilia Kasińska