Które banki oferują więcej niż 4% na lokacie?

2015-04-20 14:08:55

W obecnej sytuacji rynkowej trudno oczekiwać wysokich zysków na lokatach bankowych. Niektóre instytucje wciąż oferują jednak dość przyzwoite zyski deponentom, sięgające nawet 4% i 5% w skali roku! Sprawdź, które to banki.

Wysokość oprocentowania lokat bankowych jest w dużym stopniu zależna od zysków banków osiąganych z tytułu kredytów. To z kolei oznacza, że postępujące od kilkunastu miesięcy obniżki stóp procentowych NBP zmniejszają szansę na osiągnięcie zadowalających zysków z odsetek od depozytów bankowych. Dość powiedzieć, że średnie oprocentowanie roczne lokat waha się w granicach 2 procent. Na szczęście w kilku instytucjach znajdziemy jeszcze produkty, które pozwolą zarobić nieco więcej.

Średnie oprocentowanie lokat to tylko 1,71%

Poziom 4 proc. zysków z lokaty należy obecnie uznać za luksusowy. Jest to górna granica zysków dla depozytów krótkoterminowych - i to promocyjnych, zaledwie 3-miesięcznych, dostępnych tylko dla nowych klientów. Po 3-miesięcznym okresie są zwykle odnawiane na warunkach lokat standardowych. Poprzestanie deponowania pieniędzy po pierwszym kwartale pozwoli natomiast zarobić około 1 proc.

Lokaty na 5% wciąż istnieją!

Najatrakcyjniejsze pod względem oprocentowania lokaty bankowe oferuje SK Bank, choć dla długich, kilkuletnich okresów umów. 5,3% rocznie zarobić można przykładowo na 5-letniej Lokacie Standardowej, a 5% na Interlokacie Standard ze zmiennym oprocentowaniem.

Sprawdź też: Fundusze inwestycyjne - brać zamiast lokaty?

Ewenementem pod względem wysokości oprocentowania wśród depozytów krótkoterminowych jest Deutsche Bank z dbLok@tą. Zakładana na 2 miesiące umożliwia osiągnięcie zysku 5% w skali roku. Lokatę założymy on-line, wystarczy 2 tys. zł, maksymalnie - 10 tys. zł. Oferta dostępna jest jedynie dla nowych klientów. Standardowe oprocentowanie wynosi 2,5%, zwiększane jest natomiast do 5% przy otwarciu lokaty razem z kontem osobistym dbNET. Zerwanie lokaty przed jej końcem skutkuje utratą wszystkich odsetek

4% - tylko dla nowych klientów

Lokaty na 4% zakładane na okres 2 lub 3 miesięcy oferują tymczasem:

  • Idea Bank,
  • mBank,
  • Raiffeisen Polbank,
  • BGŻOptima,
  • BIZ Bank,
  • Meritum Bank.

Niestety, są to propozycje jednorazowe. Z promocyjnych warunków mogą skorzystać w większości tylko i wyłącznie nowi klienci danych banków (wyjątkiem Lokata Mobilna zakładana poprzez serwis bankowości mobilnej Mobilny Bank - jest to jednak oferta jednorazowa).

Kolejnym ograniczeniem będzie maksymalna kwota depozytu. W tej kwestii najwięcej na lokatę wpłacimy w BGŻOptimie, bo aż 20 tysięcy zł. Pozostałe instytucje pozwalają ulokować na swoich depozytach maksymalnie po 10 tysięcy zł. Dopóki sytuacja gospodarcza naszego kraju nie ulegnie poprawie, trudno liczyć na atrakcyjniejsze warunki lokat. W zamian, przynajmniej przez pewien czas, możemy cieszyć się niższymi kosztami kredytów.

Renata Grochowska