5 rad, jak dobrze wybrać kredyt samochodowy

2015-04-09 10:18:11

Przed wybraniem kredytu samochodowego należy zwrócić uwagę na szereg istotnych elementów. Zapoznaj się z pięcioma najważniejszymi poradami, aby podjąć właściwą decyzję.

Kredyty samochodowe to całkiem spore obciążenia finansowe dla kupujących własne auto. Większość konsumentów, chcąc nabyć je, musi zdecydować się na kredyt bankowy. Dobrze jest więc wiedzieć, na co zwracać uwagę, aby wybrać produkt, który będzie nas satysfakcjonował.

Rada 1: zdecyduj, u kogo bierzesz kredyt

Zaciągając kredyt, do wyboru mamy dwie opcje: klasyczną, czyli w banku, i wygodną, czyli u dealera samochodowego. Pierwsza opcja to rozwiązanie bardziej czasochłonne, ponieważ wiąże się z większą liczbą formalności, a decyzja kredytowa może się przedłużyć.

Kredyt u dealera, może być tymczasem droższy. Dlaczego? Ponieważ pośredniczy on w zawieraniu umowy kredytowej pomiędzy kupcem a bankiem, zwykle pobierając od tego prowizję. Dealerowi nie musi zależeć na tym, by konsument zyskać najtańszą opcję finansowania, może myśleć tylko o własnych korzyściach. Oferta kredytowa u dealera jest przy tym zwykle ograniczona do produktów kredytowych zaledwie jednego banku.

Co innego w przypadku skorzystania z oferty kredytowej tzw. autobanku (np. Fiat Bank, Volkswagen Bank, Toyota Bank), którego produkty są sprzedawane właśnie za pośrednictwem salonów dedykowanych marek pojazdów. Skorzystanie więc z kredytu np. w salonie Toyoty może okazać się rozwiązaniem tanim, które w dodatku jest znacznie szybsze, ponieważ to dealer załatwia za nas większość formalności.

Opcja kredytu za pośrednictwem dealera najkorzystniejsza wydaje się być przy samochodzie nowym. Przy aucie używanym lepiej jest postawić na standardowy kredyt bankowy, w którym dodatkowo unikniemy konieczności zakupienia drogiego AC.

Rada 2: sprawdź polisę AC, którą kupujesz

Przy kredycie samochodowym bank będzie wymagał od kredytobiorcy kupna polisy AC dla nabywanego samochodu. W ten sposób zapewni sobie zabezpieczenie w przypadku zniszczenia auta w kolizji lub na wypadek kradzieży. Taką polisę kupujemy z cesją na bank. To oznacza de facto, że odszkodowanie - w razie zaistnienia szkody - nie trafi do nas, lecz do naszego kredytodawcy.

Rada 3: miej oko na prowizje i opłaty dodatkowe

Branie kredytu samochodowego wymaga od nas czujności – sprawdzenia wszystkich kosztów. Nie można poprzestać na sprawdzeniu tylko wysokości oprocentowania nominalnego. Obecnie zwiększa się rola prowizji i ubezpieczenia w kosztorysie kredytowym). Dopiero wskaźnik RRSO powie nam, ile taka pożyczka będzie nas kosztowała.

Rada 4: sprawdź, jaki wkład własny jest wymagany

Wkład własny jest wymagany przede wszystkim w sytuacjach, gdy kupujemy starszy samochód. Nie ma go zwykle wówczas, jeśli kupowane auto jest nowe, ewentualnie liczy maksymalnie 2-3 lata. To, jak wysoki będzie ewentualny wkład własny, zależy od ceny pojazdu, jego roku produkcji oraz naszych dochodów.

Rada 5: przemyśl okres kredytowania

Im dłuższy okres kredytowania, tym niższe raty kredytowe. Ta reguła jest prawdziwa, ale w przypadku kredytu na nowe auto nie musi być wcale korzystna. Wszak w trakcie spłaty kredytu jego wartość mocno spada. Optymalną opcją wydaje się kredyt na 5 lat. Wtedy mamy opcję sprzedaży samochodu bez wysokiej utraty jego wartości.

Tomasz Słupczyński