Lokaty w EUR, GBP, CHF czy USD - które opłacają się najbardziej?

2015-03-25 10:50:15

Lokaty w złotówkach są wyżej oprocentowane niż te proponowane w walutach obcych. Nie oznacza to jednak, że te ostatnie nie wzbudzają zainteresowania. W tym wypadku zysk zależy m.in. od wyboru rodzaju waluty. Sprawdźmy, które opłacają się najbardziej.

Euro

Najwyżej oprocentowane lokaty w euro gwarantują obecnie zysk rzędu do 1,55% w skali roku. Tyle zarobimy m.in. w Alior Banku na lokacie ze zmiennym oprocentowaniem. Zainwestować musimy co najmniej 200 EUR aż na 3 lata. Bank nie wymaga zakładania rachunku osobistego (ROR). Depozyt można założyć bez wychodzenia z domu, wykorzystując do tego Internet lub telefon - można jednak udać się w tym celu także do oddziału banku. Należy pamiętać, że zerwanie lokaty oznacza utratę wszystkich odsetek.

Funt brytyjski

Jeśli chcemy zainwestować brytyjską walutę, możemy liczyć maksymalnie na 1,5% w skali roku. Tyle dostaniemy m.in. w T-Mobile Usługach Bankowych na lokacie ze zmiennym oprocentowaniem. W przypadku tej oferty również należy wpłacić pieniądze na 3 lata, nie mniej niż 100 GBP - bez konieczności zakładania ROR-u. Bank nie wprowadził również górnej granicy depozytu, który bez problemu można założyć online. Niestety, stracimy wszystkie odsetki, gdy zerwiemy umowę przed końcem.

Frank szwajcarski

Chociaż waluta ta źle się kojarzy ostatnio nad Wisłą, nie brakuje jednak chętnych, by zakładać w niej depozyty. W tym wypadku również najlepszą ofertę znajdziemy w Alior Banku. Wystarczy wybrać lokatę ze zmiennym oprocentowaniem. W skali roku możemy liczyć na 1,25% w skali roku, a depozyt (minimalnie 200 CHF) założymy zarówno w placówce, jak i przez Internet lub telefon. Jest to lokata na 3 lata, co może trochę zniechęcić do oszczędzania. Nie trzeba zakładać konta osobistego, ale utracimy wszystkie odsetki, zrywając lokatę przed końcem.

Dolar amerykański

Ponownie T-Mobile UB i Alior Bank proponują najkorzystniejsze oprocentowanie lokaty walutowej - tym razem w dolarach. Wpłacając pieniądze na 3 lata (min. 200 USD) zyskamy oprocentowanie równe 1,5% w skali roku. Ponownie jak w poprzednio wymienionych ofertach, nie trzeba zakładać konta osobistego w danym banku, a wcześniejsze zerwanie umowy spowoduje całkowitą utratę odsetek.

Marzena Kazbieruk