Na ile szybkie są pożyczki przez Internet?

2015-02-24 09:51:03

Gdy jesteśmy w potrzebie finansowej i nagle musimy pozyskać określoną sumę pieniędzy, często do głowy przychodzi nam skorzystanie z szybkiej pożyczki przez Internet. Czy to jednak w istocie najszybsze rozwiązanie?

Wiele firm pożyczkowych oferuje szybkie pożyczki przez Internet. Mowa jest nawet o 15 minutach, po których będziemy mogli wejść w posiadania pożądanej kwoty. Jak ta kwestia wygląda w rzeczywistości?

Proces przyznania pożyczki można podzielić na cztery etapy:

  1. Złożenie wniosku przez pożyczkobiorcę - to zajmuje zaledwie kilka minut.

  2. Autoryzacja kredytobiorcy (zwykle przelew weryfikacyjny z własnego rachunku bankowego na kwotę do 1 zł).

  3. Rozpatrzenie wniosku przez firmę pożyczkową.

  4. Przelanie środków na konto kredytobiorcy.

Problem z weekendami

W zależności od sytuacji, etapy od 2 do 4 mogą potrwać nawet 2,5 dnia. Z reguły firmy pożyczkowe rozpatrują wnioski faktycznie w ciągu kilku-kilkunastu minut. Rozpatrzenie wniosku jednakże nie oznacza jeszcze, że minutę później znajdziemy środki na naszym koncie. Wiele firm nie działa bowiem całodobowo, ani nie przelewa pieniędzy w weekendy i święta. Od momentu (godziny i dnia) złożenia wniosku będzie więc w dużej mierze uzależniony termin otrzymania środków na konto.

Przelew autoryzacyjny

Szybkość otrzymania pożyczki jest w dużej mierze uzależniona od etapu drugiego - autoryzacji. Zazwyczaj polega ona na przelaniu przez klienta niewielkiej kwoty (np. 1 zł) na konto firmy pożyczkowej. Jeśli dane z formularza pożyczkowego zgadzają się z danymi nadawcy przelewu, autoryzacja przebiega pomyślnie. Sama procedura może jednak potrwać nawet 1 dzień roboczy, jeśli przelew nie zostanie zrealizowany przez bank od razu. Niektóre firmy pożyczkowe udostępniają możliwość wykonania przelewu autoryzacyjnego przez szybkie płatności on-line, co zdecydowanie przyspiesza procedurę.

Z banku do banku

Pomyślna autoryzacja przybliża nas do otrzymania pieniędzy z pożyczki na konto. Wszystko odbędzie się błyskawicznie, jeśli firma pożyczkowa posiada konto w tym samym banku, co my. Jeśli przelew jest realizowany w obrębie dwóch różnych banków, potrwa dłużej nim otrzymamy pieniądze na konto.

Pożyczki internetowe nie zawsze są ekspresowe. Jeśli zbliża się weekend, możliwe, że szybciej pozyskamy pożyczkę gotówkową w oddziale danej firmy pożyczkowej niż przez Internet.

 

Renata Grochowska