Rachunki inwestycyjne: co trzeba o nich wiedzieć?

2015-02-10 11:42:10

Giełda to dobry sposób na zarobienie dużych pieniędzy, chociaż inwestowanie obarczone jest dużym ryzykiem. Żeby jednak móc kupować i sprzedawać akcje, należy posiadać rachunek inwestycyjny.

Rachunek inwestycyjny jest niezbędny, jeśli w ogóle myślimy o inwestowaniu na giełdzie papierów wartościowych. Można go otworzyć w każdym biurze maklerskim i zazwyczaj nie zabiera to wiele czasu. Bywa, że otwarcie i prowadzenie takiego rachunku nie wiąże się z żadną opłatą. Koszty pojawią się natomiast później i wcale nie muszą być małe.

Jak wybrać biuro maklerskie?

Na rynku finansowym panuje duża konkurencja, jeśli chodzi o domy maklerskie, dlatego warto dobrze się zastanowić nad dokonywanym wyborem. W wielu przypadkach zwraca się uwagę głównie na koszty założenia i prowadzenia rachunku inwestycyjnego. Te mogą jednak znaczyć niewiele w stosunku do pozostałych opłat.

Koszty podstawowe

Za otwarcie rachunku inwestycyjnego, chociaż tego typu opłata pobierana jest rzadko, płaci się tylko raz. Jego prowadzenie może kosztować kilkadziesiąt złotych miesięcznie, ale również więcej niż 100 zł. Podpowiemy, że warto zwrócić uwagę na rachunki internetowe, które prowadzone są najczęściej za darmo. Wymienione koszty podstawowe w zasadzie nie są duże - przynajmniej w porównaniu z dalszymi wydatkami.

Prowizje od transakcji

Kolejne opłaty zależą od aktywności giełdowego gracza, który ponosi koszty transakcyjne. Biuro maklerskie pobiera prowizje od poszczególnych operacji. Rozpiętość w zakresie wysokości tego typu opłat bywa duża, bowiem ceny zależą od liczby, wartości oraz typu instrumentów finansowych, jakimi obracamy. Tańsze jest kupowanie i sprzedawanie obligacji niż akcji (prowizja procentowa). Prowizja od kontraktów terminowych określana jest kwotowo (zwykle do kilku do kilkunastu złotych). Wszystko to sprawia, że należy bezwzględnie przestudiować regulamin wybranego domu maklerskiego wraz z cennikiem, zanim zdecydujemy się korzystać z usług danej instytucji.

Osobiście czy przez Internet?

Do wyboru mamy tradycyjny lub internetowy rachunek inwestycyjny. W pierwszym przypadku trzeba go otworzyć osobiście w biurze maklerskim, podpisując stosowną umowę. Tańszą (zazwyczaj) wersją rachunku, a przede wszystkim - wygodniejszą ze względu na dostępność z każdego miejsca, jest internetowy rachunek. Założymy go, nie wychodząc nawet z domu. Wystarczy wypełnić formularz rejestracyjny, a umowę dostarczy nam poczta lub kurier.

Sprawdź dodatkowe usługi

Przy zakładaniu rachunku inwestycyjnego warto również zwrócić uwagę na dodatkowe usługi, np. pomoc w uzyskaniu kredytu na sfinansowanie zakupu akcji.

Nie zaszkodzi także sprawdzić opinie na temat danego biura maklerskiego. Dzięki Internetowi nie jest to trudne.

Ilona Maciejuk