Jak bezpiecznie inwestować w obligacje firm?

2015-02-11 09:12:36

Obligacje może emitować nie tylko Skarb Państwa. Oprócz obligacji skarbowych istnieją także obligacje: komunalne (emitowane przez samorządy), spółdzielcze i korporacyjne. Te ostatnie mogą być całkiem intratną lokatą pieniędzy. Wykupując je, trzeba jednak zachować środki ostrożności.

Przodków dzisiejszych obligacji korporacyjnych należy szukać w USA, gdy w XIX wieku zaczęto emitować papiery wartościowe na pokrycie inwestycji kolejowych, energetycznych, drogowych i wodociągowych. Takimi przedsięwzięciami zajmowały się prywatne firmy oraz władze lokalne. Te pierwsze musiały zdobyć w jakiś sposób zasoby pieniężne na takie inwestycje. Proponowały więc - obok tradycyjnych akcji - również bardziej bezpieczne dla inwestorów obligacje.

Różny termin wykupu

Niegdyś papiery zabezpieczane były majątkiem emitenta, ale termin wykupu był bardzo długi i wynosić mógł nawet 100 lat. Dla porównania obecnie obligacje długoterminowe dotyczą zwykle okresów około 10 lat. Na rynku możemy znaleźć jeszcze obligacje średnioterminowe - do 10 lat, a także krótkoterminowe - do 3 lat.

W Polsce obligacje korporacyjne dostępne są od niedawna, ale w krajach zachodnich są dość powszechne. To popularny wśród firm sposób finansowania swoich inwestycji - obok kredytów czy kolejnych emisji akcji przedsiębiorstwa.

Tani sposób na pozyskanie kapitału

Również coraz więcej polskich firm decyduje się na wypuszczenie na rynek swoich obligacji, ponieważ dostrzeżono w tym dobry sposób na pozyskiwanie kapitału. I jest to na pewno tańsza metoda na zdobycie zewnętrznego finansowania niż kredyt w banku. W tym ostatnim przypadku firma musi się zmagać ze zmiennym oprocentowaniem, które trudno przewidzieć, a dodatkowo dochodzą jeszcze koszty obsługi takiego zobowiązania. Obligacje pozwalają na dokładne określenie kosztów.

Obligacje vs akcje

Firmy wolą obligacje od emisji akcji również z tego względu, że coraz częściej emisje tych ostatnich nie gwarantują sukcesu, a dodatkowo trzeba się liczyć z wpływem nowych udziałowców na zarządzanie przedsiębiorstwem. W przypadku obligacji nie ma takich problemów. Właśnie dlatego stają się coraz powszechniejszym instrumentem pozyskiwania kapitału. Z emisji obligacji skorzystało już wiele dużych polskich spółek, takich jak PKN Orlen, PKO BP czy PGNiG.

Dla każdego?

W Polsce obligacje są notowane na rynku papierów dłużnych Catalyst, który funkcjonuje przy warszawskiej giełdzie. Może je kupić w zasadzie każdy, kto założy rachunek inwestycyjny (jak w przypadku inwestowaniu w akcje). Tyle w teorii, ponieważ mały na razie rynek obligacji korporacyjnych w Polsce sprawia, że papiery dłużne firm oferowane są przede wszystkim inwestorom instytucjonalnym. 

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam