Pierwsza pożyczka gratis, a co potem?

2015-02-06 08:09:17

Pierwsza pożyczka za darmo! Szybka, darmowa pożyczka! Pożyczka za darmo - zwracasz, ile bierzesz! Pożyczki bezpłatne – szybki przelew! - W Internecie aż roi się od ofert z darmowymi, ekspresowymi pożyczkami. Czy to możliwe, aby były bezpłatne, i co jeśli nie zdołamy spłacić pożyczki w terminie?

Firmy pożyczkowe gwarantują brak ukrytych opłat, odrzucają osoby, które nie będą w stanie długu spłacić, pożyczają drobne kwoty – wydają się, więc być w pełni wiarygodne. Jeżeli jednak firma pożycza nam pieniądze na jakiś okres nieodpłatnie, to automatycznie zaczynamy się zastanawiać, na czym on tak naprawdę zarabia. Odpowiedź jest wbrew pozom prosta. Jeśli klient nie będzie w stanie oddać pieniędzy w wyznaczonym terminie, poniesie dodatkowe koszty.

Koszt przedłużenia

Firmy pożyczkowe dają możliwość przedłużenia terminu płatności. Koszty takiego przedłużenia są zazwyczaj wysokie. Jak wygląda to w praktyce?

Załóżmy, że chcemy po raz pierwszy pożyczyć pieniądze od firmy Alfa Kredyt w kwocie 500 zł. Środki powinniśmy oddać w ciągu 15 dni. Jeżeli przedłużymy termin o 7 dni, oddamy dodatkowo 51,25 zł, o 14 dni – 82,50 zł, 30 dni przedłużenia to koszt 137,5 zł.

Inną firmą pożyczkową oferującą pierwszą pożyczkę gratis jest Via SMS. W jej przypadku możemy otrzymać przy pierwszej pożyczce 500 zł na okres 20 dni, przedłużając koszt spłaty o 7 dni zapłacimy 48 zł, o 14 dni - 68 zł, natomiast o 30 dni - dopłacimy 107 zł.

Sprawdźmy jeszcze, ile kosztowało nas będzie przedłużenie w firmie Vivus. Pożyczając 500 zł, przedłużenie o 7 dni będzie nas kosztowało 49 zł, o dwa tygodnie - 63 zł, natomiast o 30 dni - już 95 zł.

Umowa pożyczki odnawialnej

Zanim zdecydujemy się na zawarcie umowy, warto również przeanalizować wszelkie dokumenty. Umowy pisane są trudnym, prawniczym językiem, są długie i niezrozumiałe dla przeciętnego konsumenta, który, jeśli jest w potrzebie, jest w stanie podpisać różne dokumenty. Sprawdźmy, czy przypadkiem nie zaciągamy pożyczki odnawialnej. Firmy pozabankowe zwykle przy podpisaniu pierwszej umowy otwierają konto kredytowe w celu ograniczenia formalności przy udzielaniu kolejnych pożyczek. Dlatego klient najprawdopodobniej, gdy tylko zajdzie taka potrzeba, od razu pożyczy kolejne kwoty.

Okazuje się, że firmy pożyczkowe faktycznie mogą zaoferować zainteresowanemu pierwszą pożyczkę bezpłatnie. Mechanizm oparty jest na tym, aby klient miał łatwy dostęp do pieniędzy i mógł z pożyczek korzystać jak najczęściej, a ponadto jeśli przekroczy termin spłaty, będzie musiał się liczyć z wysokimi opłatami.

Żaneta Pilarska