Kredyt samochodowy w 5 krokach

2015-02-26 10:11:08

5 kroków – tylko tyle potrzeba, by móc zakupić samochód na kredyt. Sprawdź, przez jakie procedury w tym celu należy przejść.

Kupno samochodu, szczególnie nowego, to spore wyzwanie finansowe, któremu trudno sprostać w ramach domowego budżetu. Z pomocą przychodzą nam instytucje finansowe z ofertami kredytów samochodowych. Opcji jest wiele, warto porównywać kilka propozycji, korzystać z porównywarek, spotkać się z doradcą i na tej podstawie wybrać najlepszą ofertę. Jest jednak kilka kroków, które musimy przebyć, by odebrać kluczyki do wymarzonego samochodu.

Krok 1 - porównanie ofert

Zanim zaczniemy rozglądać się za kredytem samochodowym, znajdźmy samochód. Znajomość dokładnej ceny pojazdu i parametrów oferty zakupu samochodu (przede wszystkim jego wiek) pozwoli wybrać optymalny sposób kredytowania.

Bardzo często w salonie samochodowym lub komisie można skorzystać z możliwości kredytowania zakupu. Zazwyczaj firmy te mają podpisane umowy z jedną bądź kilkoma instytucjami finansowymi, dzięki temu możemy już podczas jednej wizyty u sprzedawcy kupić auto na kredyt. Pamiętajmy jednak, że za wygodę często trzeba zapłacić - niekorzystnie oferty kredytowe u dealerów będą tańsze od tego, co sami możemy wynegocjować bezpośrednio w banku.

Krok 2 - gromadzenie dokumentów

Do kredytu na zakup auta będą nam niezbędne dokumenty poświadczające naszą zdolność kredytową i dokumenty związane z pojazdem. Szczegółowy wykaz zależy od konkretnej instytucji finansowej.

Krok 3 - oczekiwanie na decyzję kredytową

Zazwyczaj decyzję kredytową usłyszymy już podczas pierwszej wizyty w banku - o ile będziemy posiadać przy sobie wszystkie dokumenty potrzebne do złożenia kompletnego wniosku. Jeśli decyzja banku będzie odmowna, zawsze możemy spróbować gdzieś indziej.

Krok 4 - podpisanie umowy

Po otrzymaniu zawiadomienia o pozytywnej decyzji kredytowej możemy podpisać umowę i sfinalizować zakup pojazdu za sprawą pozyskanych środków.

Krok 5 - ustanowienie zabezpieczeń i dopełnienie formalności

Zabezpieczeniem dla kredytu samochodowego jest kredytowany samochód. Musimy więc dopełnić formalności: ustanowić cesję praw z ubezpieczenia pojazdu na bank, dopisać instytucję kredytową do dowodu rejestracyjnego oraz przekazać bankowi kartę pojazdu w roli zabezpieczenia przed dalszą odsprzedażą auta bez zgody i wiedzy banku.

Ekspert Comperia.pl