Finansujemy zakup auta: lepiej pożyczką czy kredytem samochodowym?

2015-02-21 14:21:24

Kupno samochodu, czy to nowego, czy używanego, zawsze wiąże się z koniecznością posiadania dość znacznej ilości gotówki. Jej brak często zastępujemy kredytami bankowymi. Jak wybrać najlepszy z nich?

Kredyt jest bardzo popularną formą finansowania zakupu pojazdów. Na rynku istnieje jednak ogromna ilość tego typu produktów, a nie każdy z nich będzie dla nas korzystnym rozwiązaniem.

Rodzaj kredytu

Dwie najpopularniejsze formy kredytu, który możemy przeznaczyć na kupno auta, to celowy kredyt samochodowy i pożyczka gotówkowa. Każde z rozwiązań posiada swoje wady i zalety, a wybór między nimi będzie uzależniony od tego, czy zależy nam na niskim koszcie całego zobowiązania, czy na swobodzie w zakresie wydatkowania pieniędzy i braku zabezpieczeń ze strony banku.

Pożyczka gotówkowa

Pożyczka gotówkowa, jak powszechnie wiadomo, może być przeznaczona na dowolny cel. Bank nie będzie wnikał w to, jak spożytkujemy pieniądze, a tym bardziej nie zainteresuje się tym, jaki samochód kupimy. Wprawdzie warunki pożyczki nie będą najkorzystniejsze, gdyż jest to często jeden z droższych produktów w ofercie banków, jednak w zamian za wyższy koszt unikamy zabezpieczeń na pojeździe, a otrzymane środki możemy przeznaczyć również na opłaty administracyjne, naprawy czy zupełnie inne wydatki.

Kredyt samochodowy

Kredyt samochodowy może być przeznaczony tylko i wyłącznie na zakup pojazdu. Bank będzie potrzebował wszystkich informacji na temat auta, a na ich podstawie, a także na podstawie naszej zdolności kredytowej, określi warunki finansowania i zabezpieczenia spłaty pożyczki. W tym drugim przypadku musimy liczyć się z zabezpieczeniem rzeczowym na pojeździe, nawet z koniecznością przekazania instytucji karty pojazdu. Dodatkowo naszym obowiązkiem będzie wykupienie polisy AC, a często także ubezpieczenia samego kredytu.

Kredyt w banku czy u dealera?

Kredyty celowe są oferowane w bankach, ale też za pośrednictwem samych dealerów, którzy współpracują z bankami. Oferta, jaką otrzymamy w salonie, może być korzystniejsza, gdyż jest skomponowana na stałych warunkach, z myślą o danej marce pojazdu. Kredyt taki otrzymamy szybko, jednak tylko na auta nowe.

Oprocentowanie tylko rzeczywiste

Najważniejszą kwestią pozostaje koszt kredytu, wyrażany przez RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. Podczas analizy różnych ofert sugerujemy się nie pojedynczymi kosztami czy oprocentowaniem nominalnym kredytu, ale właśnie wskaźnikiem RRSO.

Marzena Kazbieruk