Czy koszt kredytu samochodowego zależy od marki auta?

2015-01-15 09:47:08

Decydując się na kredyt samochodowy, zdajemy sobie sprawę, że na koszt kredytu będzie miał wpływ wiek pojazdu. Jednak, czy wysokość marży zależeć będzie również od marki auta?

Wielu dealerów obecnych na polskim rynku motoryzacyjnym proponuje kredyty samochodowe we współpracy z konkretnymi bankami, co wpływa bezpośrednio na wysokość kredytów.

Kredyty w Volkswagen Banku

Na polskim rynku finansowym obecne są tzw. banki samochodowe, które oferują możliwość kredytowania konkretnych aut. Jednym z większych z nich jest Volkswagen Bank Polska, oferujący kredyty samochodowe dla klientów zainteresowanych zakupem samochodu marki Volkswagen, Audi, Skoda i Seat.

Na stronie internetowej banku został udostępniony specjalny kalkulator, z którego możemy skorzystać, aby dowiedzieć się, jakie różnice w cenie kredytu poniesiemy, finansując zakup auta konkretnej marki.

Decydując się na sfinansowanie zakupu nowego Volkswagena Golfa Auto Kredytem Volkswagen Banku, przy cenie auta 30 000 zł (cena przykładowa, służy jedynie celom poglądowym), rozkładając płatność na 36 rat, przy 10-procentowym wkładzie własnym, rata miesięczna wyniesie nas 560 zł.

Decydując się na Skodę Fabię przy tych samych parametrach (cena 30 000 zł, 36 rat, 10 proc. wkładu własnego), rata wyniesie nas już 606 zł. Decydując się natomiast na Seata Ibizę (cena 30 000 zł, 36 rat, 10 proc. wkładu własnego) rata miesięczna wyniesie 523 zł.

Jak widzimy, różnice w wysokości rat są dość duże, biorąc pod uwagę te same parametry dotyczące jednak aut innej marki.

Mało znany Fiat Bank

Kolejnym bankiem, który może nam zaoferować preferencyjne warunki kredytu jest Fiat Bank Polska S.A. Instytucja specjalizuje się w finansowaniu samochodów nowych i używanych wszystkich marek oferowanych w sieci sprzedaży Fiat Auto Poland S.A. Bank nie posiada swoich odrębnych placówek, jednak o kredytowanie można pytać w autoryzowanych punktach sprzedaży Fiat Auto Poland.

Getin Banki i Opel

Obecnie również dealerzy współpracują z bankami, które udzielają kredytów na preferencyjnych warunkach ich klientom. Taka współpraca ma miejsce m.in. pomiędzy Getin Bankiem a Oplem. Klient, kupując auto u dealera, może liczyć na specjalny system finansowania. Taka forma kredytowania dostępna jest u każdego dystrybutora samochodów marki Opel.

Land Rover i mBank

Land Rovery na preferencyjnych sfinansujemy natomiast, korzystając z oferty kredytu samochodowego mBanku. Wystarczy skontaktować się z dealerem, który zaproponuje ofertę przygotowaną we współpracy z bankiem. Jeśli zdecydujemy się na kredyt, to samo przyznanie kredytu uzależnione jest już od oceny zdolności kredytowej przez mBank.

Nie ulega wątpliwości, że wybierając kredyt na samochód, warto rozważyć ofertę banku związanego kapitałowo z danym koncernem motoryzacyjnym. Może się okazać, że taka oferta jest po prostu dla nas korzystniejsza. Okazuje się, więc że wybór marki auta może wpłynąć na ofertę kredytu, z jakiej chcemy skorzystać.

Żaneta Pilarska