Kto ma szanse na kredyt z komornikiem?

2015-02-03 11:40:59

Kredyt z komornikiem to coraz częściej spotykana propozycja dla konsumentów. Kto ma szanse na taki produkt i czy rzeczywiście warto go wybrać?

Na rynku finansowym możemy znaleźć wiele reklam „kredytów z komornikiem”, które de facto są ofertami pozabankowych pożyczek. Tego typu propozycje kierowane są głównie do osób, które mają negatywną historię kredytową lub widnieją w bazach dłużników. Na czym polegają te produkty i czy warto o nich w ogóle myśleć?

Kredyt z komornikiem

Zacznijmy od tego, że „kredyt z komornikiem” to sprawne hasło reklamowe, które ma na celu przyciągnięcie określonej grupy klientów. Są to osoby, które miały trudności ze spłatą swoich poprzednich zobowiązań i teraz nie mogą liczyć na kolejny kredyt bankowy. W takiej sytuacji jedyne, co im pozostaje, to „kredyt z komornikiem”.

Firmy pożyczkowe zdają sobie z tego sprawę i dlatego proponują właśnie takie produkty. Zwykle są one reklamowane jako produkty, które nie wymagają sprawdzania informacji o konsumencie w Biurze Informacji Kredytowej, a nawet bazach dłużników.

Zagrożenia i warunki

Pod nazwą „kredytów z komornikiem” mogą kryć się dwa produkty:

  • z jednej strony będzie to bardzo droga pożyczka,
  • z drugiej może to być chwyt reklamowy, którym nieuczciwa instytucja pożyczkowa będzie chciała naciągnąć klienta na uiszczenie opłaty przygotowawczej.

Jeśli chodzi o pierwszy typ pożyczek z komornikiem, to firma pożyczkowa może zaiste nie sprawdzać lub marginalizować znaczenie historii kredytowej klienta i przymykać oko na jego sytuację finansową. Oczywiście takie liberalne traktowanie wnioskodawcy nie jest darmowe. W zamian za to pożyczkodawca oczekuje dużego dochodu. Koszt takiej pożyczki może być bardzo wysoki i trzeba pamiętać, że z tej racji możemy bardzo szybko wpaść w spiralę finansowego zadłużenia.

Gdy mowa o drugim rodzaju "kredytów z komornikiem", to proponują je nieuczciwe firmy, które choć twierdzą, że nie udzielą finansowania, to tak naprawdę polują na opłatę przygotowawczą lub zadatek. Po opłaceniu go, zwykle odmawiają wypłaty pieniędzy. Zwrot pobranych opłat jest przewidziany przepisami prawnymi, ale zwykle konsumenci mają spore trudności w odzyskiwaniu środków.

Czy warto?

Każdy konsument powinien bardzo poważnie zastanowić się nad tym, czy warto w jego sytuacji wybrać ofertę pożyczki z komornikiem. Taki produkt jak, już wspomnieliśmy, może stanowić duże dodatkowe obciążenie finansowe. Należy także być bardzo ostrożnym, aby nie dać się zwieść takim propozycjom i pogorszyć swojej sytuacji finansowej.

Renata Grochowska