Twój dowód stracił ważność? I tak masz szansę na pożyczkę

2015-01-27 16:51:57

Dowód osobisty to jeden z najważniejszych dokumentów wymaganych podczas zaciągania kredytu lub pożyczki. Czy będziemy mieli szansę na kredyt, gdy ważność dowodu wygaśnie?

Dowód osobisty to najważniejszy dokument w życiu każdej dorosłej osoby i jeden z najważniejszych w procedurze kredytowej. Bez względu na to, jaki rodzaj kredytu nas interesuje, banki, a nawet firmy pozabankowe, z pewnością poproszą nas o jego okazanie lub przynajmniej przepisanie danych z dowodu do odpowiedniego formularza elektronicznego, z poświadczeniem prawidłowości danych i świadomości konsekwencji wynikających z próby oszustwa.

Niestety każdy dowód osobisty, poza osobami po 65 roku życia, jest wydawany na określony termin. Po jego upływie należy dokonać wymiany, gdyż poprzedni straci ważność, a my stracimy wszystkie wynikające z jego posiadania uprawnienia.

Lepiej nie oszukiwać

O ile w przypadku banków o próbę oszustwa będzie trudno, gdyż każda instytucja będzie wymagała od nas oryginalnego dowodu do wglądu lub przedstawienia kserokopii, a tyle w przypadku prywatnych firm pożyczkowych działających głównie w Internecie, istnieje szansa na przedstawienie nieprawdziwych danych lub utajenie faktu wygaśnięcia ważności dowodu osobistego.

Jeśli dany formularz elektroniczny nie będzie wymagał podawania terminu ważności, a my skorzystamy z tego faktu w sposób świadomy, może się to spotkać z przykrymi konsekwencjami. Jeśli jednak będziemy działali nieświadomie, przekonani, że dowód jest ważny, a w momencie wyjścia prawdy na jaw, niezwłocznie wymienimy dowód i zaktualizujemy dane przekazane do pożyczkodawcy, konsekwencje nie muszą być poważne. Zgodnie z prawem nie możemy jednak podawać danych nieprawdziwych i dla własnego dobra lepiej upewnić się, że dowód jest ciągle aktualny.

Wymiana dowodu osobistego

Teoretycznie może też dojść do sytuacji, gdy w momencie ubiegania się o kredyt, nasz dowód będzie w trakcie wymiany. Bank może w takiej sytuacji kontynuować procedurę kredytową, jednak tylko wtedy, gdy przedstawimy stosowne zaświadczenie o aktualnym miejscu zamieszkania i zameldowania, a także potwierdzimy fakt starania się o nowy dowód osobisty. Może też jednak odmówić udzielenia nam kredytu, aż do momentu przedstawienia nowego dowodu. Nawet jeśli unikniemy tej konieczności, to prawdopodobnie będziemy zmuszeni niezwłocznie po wydaniu dowodu przedstawić go w banku. W przeciwnym razie może dojść do natychmiastowego wypowiedzenia umowy.

 

 

Marzena Kazbieruk