Gdzie szukać pożyczek społecznościowych?

2015-03-06 08:33:17

W ostatnim czasie coraz częściej słychać o ofertach platform z pożyczkami społecznościowymi. Dla wielu osób jest to jednak całkowicie nowy temat. Na czym właściwie polega social lending i jak skorzystać z takiej formy finansowania?

Pożyczki społecznościowe dostępne są poprzez specjalnie do tego celu stworzone platformy internetowe. Social lending to coraz popularniejsza metoda pożyczania pieniędzy w naszym kraju. Platformy pożyczkowe skupiają osoby, które dysponują pieniędzmi i chcą je pożyczyć na procent, oraz osoby, które chciałyby zaciągnąć pożyczkę. Transakcja jest zawierana pomiędzy internautami na określonych zasadach. Co w tym nadzwyczajnego? Odpowiedź na to pytanie jest prosta: cena, szybkość i wygoda.

Pożyczki społecznościowe są coraz lepszą alternatywą dla pożyczek bankowych i pozabankowych chwilówek. Oprocentowanie kredytu społecznościowego jest niewygórowane - zwłaszcza przy uwzględnieniu obecnych stóp procentowych, a transakcje są zawierane bez wychodzenia z domu, co jest bardzo wygodne.

Kolejnym atutem platform pożyczkowych jest troska o bezpieczeństwo transakcji między użytkownikami. Pożyczkobiorcy są weryfikowani na określonych zasadach, co minimalizuje ryzyko nadużyć. To wszystko sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z oferty pożyczek społecznościowych.

Gdzie szukać pożyczki społecznościowej?

Obecnie do wyboru pozostaje kilka platform pożyczkowych, które działają w naszym kraju już od dłuższego czasu. Spośród nich warto wyróżnić:

  • Kokos.pl,
  • Zakra.pl,
  • Sekrata.pl.

Podobnych platform jest coraz więcej na polskim rynku usług finansowych. Popularność pożyczek społecznościowych rośnie stopniowo nie tylko w naszym kraju, ale również na całym świecie.

Ceny pożyczek

Platformy kierują się różnymi regulaminami i stosują różne cenniki usług. To, co je łączy i wyróżnia spośród morza ofert bankowych i firm pożyczkowych oferujących chwilówki, to atrakcyjna oferta oraz przejrzyste zasady funkcjonowania serwisów. Z czego wynikają te korzyści? To strony umów (czyli pożyczkodawca i pożyczkobiorca) ustalają między sobą oprocentowanie umowy, którą zawierają (w ramach obecnie obowiązującego prawa), kwotę pożyczki oraz okres spłaty.

Z góry narzucone przez platformę są jedynie koszty np. rejestracji w serwisie (choć często jest darmowa), prowizja od zawartej umowy pożyczkowej, weryfikacja numeru telefonu użytkownika, jego adresu zamieszkania, zaświadczenia o zatrudnieniu, dowodu tożsamości etc. Można również skorzystać z ich usług w zakresie windykacji długów. Płaci się również za wyróżnienie ogłoszenia, jeśli chcemy, by było bardziej widoczne dla innych użytkowników.

Rynek usług finansowych jest chłonny i wciąż się rozwija. Pożyczki społecznościowe będą zajmowały na nim coraz solidniejszą pozycję.

Tomasz Słupczyński