Gdzie kupić sztabkę złota?

2014-12-30 08:06:13

Inwestowanie w złoto jest uważane za bardzo bezpieczną lokatę kapitału, chociaż przynoszącą zarobek dopiero po wielu latach. Zaletą takiej inwestycji może być również to, że zysk z niej jest zwolniony z podatku VAT. Sprawdźmy, gdzie można kupić sztabkę złota inwestycyjnego.

Od 1 października 2014 roku PKO BP w 1200 swoich oddziałach sprzedaje sztabki złota. Zainteresowanie nową ofertą było od początku duże. Już w pierwszym miesiącu sprzedano kruszec o wartości pół miliona złotych. Najczęściej sprzedawały się najtańsze sztabki o wadze 1 g, za które trzeba było zapłacić 165 zł, półkilogramowe to już wydatek 68 tysięcy złotych, a na najdroższą, kilogramową sztabkę trzeba wyłożyć 137 tysięcy złotych.

Żeby zaopatrzyć się w taką sztabkę, nie trzeba być klientem banku. Jednak wcześniej trzeba dokonać zamówienia złota, ponieważ oddziały nie przechowują kruszcu na zapas. Warto również wiedzieć, że w wybranych oddziałach PKO BP odbierzemy sztabki tylko do 100 g. Co z cięższymi? Bank informuje, że te będą przesyłane za pośrednictwem firmy kurierskiej. Oczywiście przesyłka jest ubezpieczana, dlatego nie należy się obawiać o jej bezpieczeństwo. Natomiast najdroższe, kilogramowe sztabki będzie można odbierać jedynie ze specjalnie przygotowanego na ten cel magazynu.

PKO BP oferuje sztabki złota w wyniku współpracy z Mennicą Polską, której właścicielem jest biznesmen Zbigniew Jakuba, należący do czołówki najbogatszych Polaków. Mennica wytapia sztabki we własnym zakresie w hucie pod Warszawą.

Co można zrobić z taką sztabka złota inwestycyjnego? Najlepiej jak najdłużej przechowywać, traktując ja jako inwestycję długoterminową. Jeżeli jednak chcielibyśmy sprzedać sztabki złota, okazuje się, że Mennica Polska również bardzo chętnie odkupi od nas kruszec. Problem jednak polega na tym, że jeśli od momentu zakupu do sprzedaży ceny złota nie wzrosły kilkanaście procent, na pewno nie zarobimy na tej inwestycji. Warto zdawać sobie sprawę, że na cenę sztabek sprzedawanych przez Mennicę Polską składa się nie tylko aktualna wartość kruszcu, ale również koszt produkcji i marża. Do tego dochodzi jeszcze kurs dolara, w którym notowane jest złoto na giełdach.

Oczywiście sztabki złota kupimy nie tylko w oddziałach PKO BP. Mennica Polska współpracuje w tym zakresie również m.in. z bankami spółdzielczymi.
 

Renata Grochowska