2015 rok nie będzie sprzyjał deponentom. Czy popularność lokat spadnie?

2014-12-30 14:09:29

W przyszłym roku wchodzą w życie nowe regulacje dotyczące udzielania kredytów oraz zwiększa się składka na Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Jeśli dorzucimy do tego jeszcze niższe opłaty interchange oraz niskie stopy procentowe, sytuacja bankowców nie jest do pozazdroszczenia. Jednak koszty, jak zwykle, poniosą klienci. Wydaje się, że 2015 rok nie będzie sprzyjał deponentom, a zyski z lokat będą dla konsumentów jeszcze niższe.

Rok 2015 spędza sen z powiek wielu bankowcom. Raczej nie mogą liczyć na podwyżkę stóp procentowych, a tym samym na wyższy zarobek z kredytów konsumpcyjnych, których obecnie odsetki maksymalne nie mogą być większe niż 12%. Również dochód z innych produktów, jak np. karty kredytowe, nie będzie na zadowalającym poziomie. Nie zmienią tu wiele nawet znaczne prowizje przy kredytach, którymi próbują ratować swoją sytuację banki.

Interchange, BFG i ubezpieczenia

Od przyszłego roku prowizja interchange spadnie do poziomu 0,2% (karty debetowe) oraz 0,3% (karty kredytowe). To już kolejna obniżka. Od lipca tego roku opłata ta spadła z 1,3% do 0,5%, a zatem bankowcy muszą się liczyć z realną stratą kolejnych milionów złotych.

Nie lepiej sytuacja będzie wygląda w przypadku obowiązkowej składki na Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Od przyszłego roku banki będą płaciły dwa raty tyle co obecnie. Warto przypomnieć, że BFG gwarantuje wypłatę depozytów, gdy dojdzie do upadku banku lub SKOK-u, jak to było w przypadku SKOK-u Wspólnota czy SKOK-u Wołomin.

Zmiany w 2015 r. czekają również kredytobiorców. Wzrasta poziom obowiązkowego wkładu własnego z 5% do 10% przy kredytach hipotecznych. Warto dodać, że największą popularnością cieszyły się do tej pory kredyty mieszkaniowe z niskim wkładem. Wzrost obowiązkowego limitu tego wkładu, jak można się spodziewać, spowoduje spadek udzielanych kredytów.

Zmniejszenie dochodu banków zapewne spowoduje również Rekomendacja U Komisji Nadzoru Finansowego. Nowe regulacje wejdą w życie w kwietniu. Banki już nie będą mogły narzucać klientowi zakupu konkretnego ubezpieczenia do kredytów, a to oznacza mniejszy dochód.

Klient też straci

Nie ma się co oszukiwać, większe obciążenia banki, chociaż w części, będą chciały przerzucić na klientów, co oznacza, że w ostatecznym rozrachunku, także oni poniosą koszty opisywanych powyżej zmian. Nie pierwszy raz będziemy mieli z tym do czynienia. Poprzednia obniżka interchage spowodowała podwyżkę opłat za karty i rachunki bankowe.

Również oszczędzający na lokatach nie mogą się spodziewać wyższego oprocentowania. Stopy procentowe pozostają na niskim poziomie, a zatem oprocentowanie lokat również jest bardzo niskie i nie wydaje się, żeby wzrosło w najbliższym czasie.

Tomasz Słupczyński