Jak działają lokaty strukturyzowane?

2014-12-23 15:45:06

Banki przedstawiają lokaty strukturyzowane jako szansę na osiągnięcie wyższego zysku niż na zwykłej lokacie. Takie oferty są kierowane do osób, które cenią sobie bezpieczeństwo inwestycji, jednocześnie poszukując wysokich zysków. Czy faktycznie zysk jest gwarantowany? Jak działa lokata strukturyzowana?

Lokaty strukturyzowane to produkty zwykle składające się z dwóch (czasem więcej) instrumentów finansowych. Dają one możliwość dywersyfikacji inwestycji i mogą być oparte o różne aktywa bazowe, takie jak: waluty, surowce, towary, indeksy giełdowe, akcje. Inwestor sam decyduje, w jaki produkt chce zainwestować, czy lokata ma być oparta na instrumentach zakładających strategie wzrostowe czy spadkowe.

Części składowe lokaty strukturyzowanej to produkt oszczędnościowy i inwestycyjny. Zwykle bezpieczną część stanowi lokata lub obligacje skarbowe i to w ich ramach angażowana jest większość środków. Pozostałe środki zostają zainwestowane w produkty finansowe o większym stopniu ryzyka, ale także z możliwością osiągnięcia wyższego zysku. To, ile zarobimy, będzie zależało od tego, czy wartość instrumentów ryzykownych w ciągu trwania inwestycji spadnie lub wzrośnie.

Pieniądze zdeponowane na lokacie z pewnością są bardziej bezpieczne od pozostałej części kapitału. Od tego, jaki procent środków jest złożony na lokacie, zależy w jakim stopniu nasz wkład będzie bezpieczny. Zdarza się także, że bank oferuje stuprocentową ochronę zainwestowanego kapitału, bez względu na wynik inwestycji. Całość kwoty można odzyskać po zakończeniu okresu trwania umowy.

Często zdarza się także, że klient sam może wybrać opcję produktu, która mu odpowiada. Od konkretnej oferty zależy, czy będzie naliczona prowizja lub opłata subskrypcyjna. Zwykle jednak trzeba się liczyć z koniecznością wniesienia opłaty manipulacyjnej za zerwanie umowy produktowej przed terminem jej zakończenia. Warto również dodać, że zwykle w czasie trwania subskrypcji środki leżą na rachunku bankowym nieoprocentowane bądź zostają oprocentowane zgodnie z tabelą opłat i limitów danego produktu.

Jak widać, lokata strukturyzowana nie jest produktem tak skomplikowanym, jakby się mogło wydawać. Inwestor ma możliwość osiągnięcia większego niż na zwykłej lokacie zysku, ale może również stracić. Końcowy efekt zależny będzie od tego, czy strategia, na której oparty był produkt, okazała się efektywna.

Żaneta Pilarska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam