Czy na pożyczkę przez Internet naprawdę czeka się tylko 15 minut?

2015-02-16 14:21:56

Pożyczki przez Internet reklamowane są jako ultraszybkie. Czy to prawda, że wypłata pożyczonych przez klienta pieniędzy rzeczywiście odbywa się w 15 minut, czy może takie zapewnienia to po prostu chwyt marketingowy?

Rynek pożyczek pozabankowych rozrasta się w zawrotnym tempie. Stanowi swoistą alternatywę dla rynku kredytów bankowych. Co istotne, pożyczki pozabankowe oferowane są nie tylko w oddziałach firm je oferujących, ale również przez Internet. Ten ostatni kanał sprzedaży znany jest z szybkości przebiegu procedury pożyczkowej. Czy tak jest naprawdę?

Szybkie pożyczki – sposób obsługi

Mówiąc o szybkich pożyczkach przez Internet, zwykle mamy na myśli pożyczki, które można zaciągnąć bezpośrednio przez stronę internetową firmy pożyczkowej, bez konieczności zawierania umowy w tradycyjny sposób - składając podpis na papierowym dokumencie. Wnioskowanie o pożyczkę jest w takich sytuacjach stosunkowo proste. Zaczynamy od wejścia na stronę wybranej firmy pożyczkowej, która posiada w swojej ofercie interesujący nas produkt. Kolejny krok to uważne przeczytanie regulaminu pożyczki i jej warunków. Po tym kroku akceptujemy regulamin i przechodzimy do wypełniania formularza z wnioskiem.

W formularzu podajemy nasze dane teleadresowe. Do tego niezbędne będzie oświadczenie o dochodach i przesłanie na podany adres mailowy skanu naszego dowodu tożsamości. Czasami zdarza się, że firma pożyczkowa dla weryfikacji prosi nas o dokonanie symbolicznej opłaty na jej konto. Po dokonaniu tego kroku, analizowany jest wniosek o pożyczkę. Tego typu wnioski są rozpatrywane ekspresowo, a niezbędne dokumenty przesyłane są poprzez panel użytkownika, do którego wnioskodawca uzyskuje dostęp lub pocztą - elektroniczną bądź rzadziej: tradycyjną.

Jak długo czekamy na pieniądze?

Kwestia czasu oczekiwania na przelew - po uzyskaniu pozytywnej decyzji kredytowej - zależy od kilku czynników, a najważniejszym z nich są sesje Elixir.

Trzeba pamiętać, że przy realizowaniu przelewów nie wszystko zależy od firmy pożyczkowej. Mimo że pieniądze mogą zostać przelane na konto klienta w ciągu nawet 5 minut po zatwierdzeniu umowy, oczekiwanie na uznanie rachunku pożyczkobiorcy tą kwotą może przeciągnąć się do kilkudziesięciu minut, kilku godzin lub nawet dni - wszystko zależy od tego, w którym banku posiada swoje konto firma pożyczkowa, a w którym klient.

Pamiętajmy, że przelewy międzybankowe muszą zostać przekazane przez Krajową Izbę Rozliczeniową zgodnie z obowiązującymi w tej instytucji i poszczególnych bankach sesjami. Pamiętajmy też, że KIR nie pracuje w weekendy, więc przelew zlecony w piątek wieczorem dotrze do odbiorcy (o ile posiada konto w innym banku niż nadawca) dopiero w poniedziałek (lub w kolejnym dniu roboczym, jeśli poniedziałek przypada na dzień wolny od pracy). Zwykle jednak firmy pożyczkowe - chcąc uniknąć tej procedury - posiadają konta rozliczeniowe w wielu bankach i przesyłają pieniądze pożyczkobiorcy z rachunku prowadzonego przez bank ten sam, w którym posiada własny rachunek klient. W ten sposób transakcja nie przechodzi przez KIR, skutkiem czego księgowana jest w ciągu kilku minut.

Konkludując, szybkie pożyczki internetowe są tak zorganizowane, że pieniądze możemy otrzymać na konto już po 15 minutach. Trzeba jednak pamiętać, że z różnych przyczyn oczekiwanie na przelew może się wydłużyć.

Emilia Kasińska