Z jakich produktów korzystać, chcąc oszczędzać bezpiecznie?

2015-02-16 15:02:45

Jeśli zależy nam na bezpiecznym oszczędzaniu, trzeba lokować pieniądze w sposób rozsądny. Na szczęście do dyspozycji konsumentów pozostaje wiele produktów finansowych dających pewność zysków przy gwarancji zwrotu kapitału.

Większość osób posiadających oszczędności chciałaby je móc bezpiecznie ulokować. Jeżeli kwota jest niska, to zwykle nie ma problemu – pieniądze można schować w szufladzie. Jeżeli jednak jest to już większa suma, warto rozejrzeć się za odpowiednim instrumentem finansowym. Przede wszystkim takim, który gwarantuje bezpieczeństwo.

Konta oszczędnościowe

Podstawowym sposobem na bezpieczne oszczędzanie są oczywiście konta oszczędnościowe. Te instrumenty to rachunki posiadające ustalone z góry oprocentowanie. Klient zakłada takie konto najczęściej w tym samym banku co ROR. Istotną charakterystyką kont oszczędnościowych jest to, że dają one możliwość wypłacania środków bez utraty odsetek. Można śmiało powiedzieć, że ten sposób oszczędzania należy do najbezpieczniejszych. Oczywiście ci, którzy liczą na duże zyski, mogą czuć się zawiedzeni. Obecnie konta tego rodzaju zwykle oferują oprocentowanie od 1,5 proc. do 3,0 proc.

Lokaty

Bezpieczne oszczędzanie zapewniają także lokaty. Lokata to depozyt pieniężny oddany w zarządzanie bankowi. Lokaty zakłada się na określony czas, który może zaczynać się już od dnia i trwać nawet kilka lat. Lokata odróżnia od konta oszczędnościowego to, że nie można z niej wypłacać środków, jeśli nie chcemy zrywać umowy. Wypłacenie pieniędzy zwykle wiąże się z utratą części lub całości odsetek.

Lokaty są bezpieczną formą pomnażania kapitału i zapewniają nieco wyższe stopy zwrotu niż w przypadku kont oszczędnościowych. Trzeba jednak pamiętać, że nie dorównują one w żadnym razie zyskom, jakie można osiągać dzięki akcjom czy funduszom inwestycyjnym, choć w ich przypadku trzeba wziąć pod uwagę ryzyko utraty środków.

Obligacje

Bezpiecznie możemy oszczędzać również dzięki obligacjom Skarbu Państwa. W ich przypadku kupujemy papier wartościowy za kwotę X. Skarb Państwa zobowiązuje się, że odkupi od nas obligację za np. 2 lata i zapłaci kwotę X + Y. Dużym atutem obligacji jest to, że już na wejściu wiemy, ile na nich zarobimy. Należą one do najbardziej bezpiecznych sposobów inwestowania i dlatego cieszą się tak dużą popularnością.

Tomasz Słupczyński