Oszczędzaj na przyszłość dziecka już od dnia jego narodzin

2015-02-06 16:13:39

Żadnego rodzica nie trzeba chyba przekonywać, że oszczędzanie po to, aby jego dzieciom było w przyszłości lżej, ma sens. Jak jednak odkładać na ten cel najefektywniej?

Oszczędzać na przyszłość naszych dzieci warto już od samego początku, czyli od dnia ich narodzin. Istnieje wiele sposobów na efektywne zabezpieczenie ich przyszłości pod względem finansowym. Na które z nich najlepiej postawić?

Oszczędzanie "metodą chałupniczą"

Zacznijmy od metody najprostszej i niesłusznie lekceważonej. Jest nią zwykłe odkładanie określonej kwoty co miesiąc do sejfu, skarpety lub na rachunku osobistym. Ta metoda nie wymaga od nas zaawansowanej wiedzy z zakresu inwestycji, a oszczędzanie możemy zacząć w każdej chwili - nawet od zera. Wielu rodziców tak właśnie postępuje.

Atutem tej metody są wymierne korzyści - wszak po 10 latach osoba która odkłada na dziecko miesięczne 200 zł będzie mieć 20 000 zł. Wadą takiego oszczędzania jest jednak brak zysków z tytułu odsetek i spadek wartości pieniądza wskutek inflacji.

Oszczędzanie z pomocą programu systematycznego oszczędzania

Program systematycznego oszczędzania to sposób, który może pozwolić nam na zysk większy niż wspomniane 20 000 zł przy takiej samej ilości pieniędzy odkładanych co miesiąc.

Spersonalizowany plan oszczędnościowy umożliwia korzystanie z różnych instrumentów finansowych - zwykle jednak dotyczy funduszy inwestycyjnych. W zależności od nastawienia możemy w różny sposób zmieniać udział funduszy bezpiecznych i funduszy akcji. Dzięki temu będziemy mieć wpływ na to, co dzieje się z gromadzonymi przez nas pieniędzmi, balansując między zwiększaniem możliwości zysku a zabezpieczeniem posiadanego kapitału. Dobrym sposobem, który sprawdza się w praktyce, jest zwiększanie z czasem istnienia programu udziału funduszy bezpiecznych.

Inne sposoby oszczędzania

Na przyszłość dziecka można oszczędzać również przy pomocy znanych nam dobrze kont oszczędnościowych i lokat długoterminowych. Te produkty są znane praktycznie każdemu klientowi banku. Warto się nimi zainteresować i sprawdzić, jak długo możemy je wykorzystywać z myślą o naszych pociechach. Co ciekawe, coraz więcej banków ma w swoich ofertach dedykowane lokaty i konta do oszczędzania na dziecko.

Jak widać możliwości jest wiele – najwyższa pora, aby zacząć działać.

Tomasz Słupczyński