Czy mając umowę śmieciową, dostanę kredyt samochodowy?

2015-01-14 09:48:54

Wiele osób, szczególnie młodych, zatrudnionych jest na umowę-zlecenie lub o dzieło, nazywanymi potocznie "umowami śmieciowymi". Banki coraz częściej kierują więc swoją ofertę również do nich. Sprawdźmy, czy posiadając taką umowę, mamy szansę na kredyt samochodowy. 

Powszechnie panuje przekonanie, że tzw. „umowa śmieciowa” jest mniej ważna niż np. umowa na czas określony. W związku z tą opinią, osoby pracujące na takich warunkach często nawet nie próbują starać się o kredyt - często po prostu omijając bank, idą do firmy pożyczkowej. Jednak jest to błędny tok myślenia, ponieważ banki już dawno dostrzegły problem rynku pracy i patrzą na umowy cywilnoprawne przychylnie.

W dużych miastach coraz więcej młodych ludzi pracuje na umowę-zlecenie lub umowę o dzieło. Jest tak przede wszystkim dlatego, że pracodawcy w ramach oszczędności często nie chcą inaczej zatrudniać nowych pracowników. A przecież nieraz zdarza się jednak, że osoby pracujące w ramach takiej umowy zarabiają dużo więcej niż pracownicy z umową na czas określony.

Umowy śmieciowe są także często przedłużane z tym samym pracodawcą co miesiąc przez kilka lat, co ma pozytywny wydźwięk dla banku przy weryfikacji zdolności kredytowej zarobkującej w ten sposób umowy. Często przedłużane od minimum roku (bez żadnych przerw) umowy cywilnoprawne są traktowane niczym umowy o pracę na czas nieokreślony. Przydatne w takiej sytuacji mogą być listy intencyjne pracodawcy o zamiarze kontynuacji współpracy.

Udając się do banku po kredyt samochodowy, powinniśmy przygotować kilka dokumentów. Przede wszystkim bank będzie żądał zaświadczenia o zatrudnieniu i o dochodach za okres zwykle ostatnich 6 lub 12 miesięcy. Dodatkowo należy udokumentować ciągłość w zatrudnieniu, czyli w wykonywaniu zleceń, poprzez przedłożenie umów i rachunków oraz/lub wyciągów z konta osobistego z wpływem wynagrodzenia. Wypłata otrzymywana za zlecenia, wykazana na rachunku, powinna być tytułowana jako wynagrodzenie.

By zwiększyć swoje szanse na kredyt samochodowy, warto dołożyć swój wkład własny, np. 15% lub 20% wartości pojazdu. Bardzo ważną sprawą przy kredycie samochodowym jest wiek auta oraz okres spłaty pożyczki. Jeśli chodzi o wiek, najczęściej kredytowane są pojazdy nie starsze niż 12 lat, obecnie nie starsze niż wyprodukowane w 2002 roku, a okres spłaty to - w zależności od banku - 7-8 lat.

Osoba zatrudniona na "umowę śmieciową" nie jest bez szans w zdobyciu kredytu samochodowego. Decydując się na taką pożyczkę w banku, trzeba jednak liczyć się z utrudnieniami formalnymi. Na koniec jeszcze dodajmy, że szukając kredytu, warto skorzystać z internetowych porównywarek, np. Comperia.pl, by znaleźć najkorzystniejszą ofertę.

Tomasz Słupczyński