Które banki oferują lokaty overnight dla firm?

2015-01-27 13:02:09

Przedsiębiorstwa posiadające nadwyżki finansowe, na których chcą zarabiać bez tracenia stałego dostępu do pieniędzy, mogą korzystać z lokat overnight. Sprawdźmy, które banki je udostępniają.

Mechanizm lokat overnight jest prosty: pod koniec dnia pieniądze są przelewane z rachunku firmy na lokatę, która jest wyżej oprocentowana niż ROR, a rano pieniądze znów są na firmowym koncie, tyle że powiększone o odsetki wypracowane przez depozyt. Chciałoby się powiedzieć: szybko, łatwo i zyskownie. Firma nie traci dostępu do pieniędzy, może nimi swobodnie dysponować, a dodatkowo zarabia.

Lokaty overnight są oferowane przez wiele banków. Propozycję taką znajdziemy na przykład w Idea Banku. We wskazanym przypadku trzeba zainwestować przynajmniej 20 000 zł, ale za to nie ma określonego maksymalnego pułapu. Oprocentowanie jest zmienne, oparte na WIBID O/N. Lokatę można założyć nawet przez Internet.

O wiele więcej trzeba zainwestować w Volkswagen Banku Polska, bo co najmniej 500 000 zł. Oczywiście oprocentowanie zależy od sytuacji na rynku międzybankowym. Ustalane jest każdego dnia. Dyspozycje do lokaty przyjmowane są wyłącznie telefonicznie. Produkt ten może być automatycznie przedłużany.

W Banku BGŻ wystarczy już 50 000 zł (także w euro lub w dolarach), by założyć lokatę overnight. Oferta jest skierowana zarówno do małych oraz dużych przedsiębiorstw, jak i do klientów instytucjonalnych. Umowę depozytową można podpisać w każdym oddziale Banku BGŻ. Oprocentowanie dla złotych oparte jest o WIBID O/N, a dla lokat w euro lub dolarach – LIBOR O/N.

Również Bank Pekao oferuje lokaty overnight w złotówkach lub w walutach. W rodzimej walucie trzeba wpłacić co najmniej 100 000 zł, a w przypadku euro i dolarów – 50 000 USD/EUR.

mBank oferuje tymczasem Auto Overnight, czyli automatyczny rachunek depozytowy (ARD). Wykorzystywane są w jego przypadku środki zarówno z rachunku bieżącego firmy, jaki i z pomocniczego. Lokata jest prowadzone w tych samych walutach, w jakich funkcjonują firmowe rachunki. Warunki przygotowywane są indywidualnie dla każdego klienta. Przeksięgowanie środków może odbywać się codziennie lub w wybranych dniach.

BNP Paribas jest dość elastyczny, jeśli chodzi o podejście do minimalnych środków, jakie należy wpłacić na lokatę overnight. Dla najmniejszych firm jest to 50 000 zł, a w przypadku dużych firm – 100 000 zł.

To zaledwie kilka przykładów lokat zarabiających w nocy, jakie można znaleźć na rynku. Dla firmy, która dysponuje dużą gotówką, jest to interesujący sposób na dodatkowy zysk, bez długotrwałego zamrażania kapitału. 

Ilona Maciejuk