Depozyt karty pojazdu - niewygodne zabezpieczenie kredytu samochodowego

2015-01-16 12:51:47

Posiadanie samochodu w naszych czasach nie jest już żadnym luksusem, ale często koniecznością. Własne auto zapewnia nie tylko wygodę, ale również niezależność od publicznych, różnie funkcjonujących, środków transportu. Niestety, gdy zaciągamy kredyt samochodowy, niekiedy banki stosują niewygodne zabezpieczenie w postaci depozytu karty pojazdu.

Samochód nie jest już luksusem, ale ciągle stanowi duży wydatek. Z tego powodu wielu Polaków finansuje zakup auta kredytami samochodowymi i to nie zawsze nowych pojazdów.

Auto na raty

Gdy chcemy zaciągnąć kredyt na zakup auta, wcale nie musimy korzystać ze zwykłego kredytu gotówkowego. W przypadku kredytów samochodowych będziemy jednak musieli liczyć się z dodatkowymi wymogami, jak np. obowiązkowym wykupieniem polisy AC.

Nie tylko nowe samochody

Korzystanie z kredytu samochodowego nie oznacza jednak, że nasze poszukiwanie samochodu będziemy musieli ograniczyć tylko do salonów prowadzonych przez dealerów i do nowych aut. Nie ma już problemu z kredytowaniem zakupu auta używanego. Oznacza to, że możemy także liczyć na mniejszy wydatek. Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy szukali wymarzonego auta w komisach, a nawet u prywatnych właścicieli.

Bank sfinansuje nam niemal każdy zakup. Niestety ograniczeniem będzie wiek pojazdu. Od niego właśnie będzie zależał m.in. dostępny dla klienta okres kredytowania. Nowy samochód możemy spłacać nawet 8 lat, ale już w przypadku używanego okres ten skraca się zwykle do maksymalnie 6 lat.

Auto zza granicy

Nie ma również problemu, żeby sfinansować kredytem zakup auta sprowadzonego zza granicy, ale wymaga to zdecydowanie większych formalności i przygotowania dodatkowych dokumentów, jak np. potwierdzenie wyrejestrowania samochodu poza granicami Polski.

Jakie formalności?

Jak w przypadku każdego kredytu, również przy samochodowych musimy przygotować odpowiednie dokumenty dochodowe, by bank ocenił naszą zdolność kredytową. Potrzebne będą także dokumenty samochodu, jaki chcemy kupić z wykorzystaniem kredytu. Będziemy musieli przedstawić w banku m.in.: kserokopię dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu, zaświadczenie o braku wpisu w rejestrze zastawów itd.

Zabezpieczenie kredytu

Bank nie pożyczy nam pieniędzy na samochód, dopóki nie dojdzie do odpowiedniego zabezpieczenia spłaty kredytu. W przypadku kredytów samochodowych często jest to cesja praw z AC, a także przewłaszczenie, które czyni bank współwłaścicielem pojazdu do czasu spłacenia kredytu.

Niestety, niektóre banki są bardziej restrykcyjne i zamiast powyższych sposobów zabezpieczenia, żądają złożenia w depozycie karty pojazdu. Jest to dość uciążliwe zabezpieczenie, które uniemożliwia sprzedanie auta - bo karta pojazdu jest deponowana w banku. Z drugiej strony, nie trzeba ponosić kosztów przerejestrowania samochodu po spłaceniu kredytu. Bank wówczas zwraca przechowywaną kartę.
 

Emilia Kasińska