Lokata mobilna - co to? Jak ją założyć?

2014-12-02 14:29:34

W czasach powszechnego dostępu do Internetu korzystamy z niego wszędzie i często. Wpasowując się w ten trend, również banki wprowadzają nowe oferty związane z usługami internetowymi. Jedną z nich jest lokata mobilna. Sprawdźmy, co to jest i jak można ją założyć.

Według statystyk z bankowości internetowej korzysta coraz więcej Polaków. Za pośrednictwem smartfona czy tabletu możemy sprawdzić stan konta lub zrobić przelew. Banki nie poprzestają jednak na standardowych ofertach i wprowadzają do swoich usług także lokaty mobilne.

Lokata mobilna – co to jest?

Lokata to wkład pieniężny złożony na określony czas w banku. Nowa opcja depozytu mobilnego polega na tym, że wszystkie związane z nim formalności możemy zrealizować za pomocą telefonu - przez Internet.

Założenie lokaty mobilnej jest bardzo proste. Wystarczy posiadać w telefonie odpowiednią aplikację bankową. Musimy zalogować się na stronie internetowej wybranego banku, by znaleźć interesujący nas produkt. Następnie trzeba wybrać opcję otwarcia lokaty i wskazać konto, z którego mają być przelane pieniądze. Po wybraniu kwoty lokaty i jej terminu, zatwierdzamy transakcję. To wszystko można zrobić, czekając np. na autobus.

Oszczędzanie mobilne

Podstawową sprawą różniącą lokatę standardową od mobilnej jest maksymalna wysokość przy pierwszej wpłacie. Większość depozytów mobilnych ma ograniczenia co do wysokości kwoty, a w przypadku normalnej lokaty nie ma to znaczenia. Różnicę miedzy lokatą standardową a mobilną stanowi także okres, na jaki można zdeponować pieniądze. Najwięcej ofert dla depozytów internetowych jest na okres 3 miesięcy, czasem są to roczne terminy.

Getin Bank w ofercie lokaty mobilnej proponuje okres umowy 2 miesiące, a kwota pierwszej wpłaty to od 1 000 do 10 000 zł. Bank Milenium proponuje lokatę od 500 do 10 000 zł na okres 3 miesięcy. Natomiast Bank Zachodni i Plus Bank oferują okres umowy 12 miesięcy przy kwocie od 1 000 do 10 000 zł.

Oprocentowanie lokat mobilnych jest atrakcyjne, waha się w granicach 3 – 4 %, co daje porównywalną wartość do standardowego depozytu zakładanego w placówce bankowej.

Lokaty mobilne to nowość, która cieszy się coraz większą popularnością wśród klientów bankowych. Proces ich zakładania jest dużo prostszy, niż przy lokatach standardowych i nie wymaga wizyty w banku. Wszystko załatwiamy dzięki dostępowi do Internetu.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam