Porównanie lokat długoterminowych: grudzień 2014

2014-12-17 18:43:46

Wprawdzie klienci rynku lokat bankowych wolą oszczędzać krótkoterminowo, ale na lokaty długoterminowe również jest zapotrzebowanie. Jak wygląda porównanie lokat długoterminowych w grudniu?

Na lokatach długoterminowych można zarobić niezłe pieniądze, ale tylko wówczas, jeżeli zdeponujemy na nich duże kwoty. Na lokatach tego typu nie warto blokować drobnych oszczędności, jest to nieopłacalne. Jeżeli jednak ktoś ma do zdeponowania na przykład 500 tys. zł czy jeszcze większą kwotę, to nawet przy oprocentowaniu 3 proc. może zarobić zupełnie przyzwoite pieniądze. Ktoś, kto jest majętną osobą, może zdeponować na długoterminowych lokatach bankowych 1–2 mln zł na 2–3 lata i spokojnie żyć z odsetek rentierskich. Trzeba tylko mieć taki kapitał. Przy małych kwotach lepiej zainteresować się lokatami na krótszy okres.

Definitywnie oferty depozytowe pozostałych banków deklasuje propozycja SK Banku. Jeśli złożymy swoje pieniądze na 5 lat, zarobimy aż 5,8 proc. w skali roku. W dodatku nie trzeba zakładać w tym banku konta osobistego. By skorzystać z propozycji trzeba osobiście udać się do oddziału banku. W przypadku zerwania lokaty, tracimy wszystkie odsetki. W przypadku lokaty 4-letniej SK Bank proponuje oprocentowanie 5,5 proc., przy lokacie 3-letniej: 5,5 proc. lub 5,1 proc. (w zależności od wybranego produktu).

Decydując się na założenie lokat długoterminowych, trzeba wiedzieć, które banki proponują najlepsze oferty. W grudniu ciekawą ofertę proponuje Noble Bank, którego Lokata Rentierska Gold oprocentowana jest na 3,95 proc. i zakładana jest na 3 lata. Można na niej deponować od 500 tys. zł do aż 20 mln zł. Ten sam bank ma w swojej ofercie również dwuletnią Lokatę Rentierską Gold z okresem depozytowym wynoszącym 2 lata. Środki ulokowane w ramach tej oferty będą oprocentowane na 3,55 proc. Kwota minimalna i maksymalna depozytu pozostaje bez zmian.

Dla osób, które nie dysponują takimi kwotami, Bank Pocztowy proponuje tymczasem lokatę Rynek+ na 3,73 proc. z okresem trwania 1,5 roku. Jeśli wycofamy pieniędze przed terminem zapadalności, utracimy odsetki.

Santander Consumer Bank przygotował 3-letnia lokatę Direct+ bez konieczności zakładania konta. Minimalna kwota depozytu wynosi 5000 zł, maksymalnej nie wyznaczono. Oprocentowanie tej lokaty to 3,5 proc. rocznie. W przypadku zerwania lokaty przed czasem, klienta traci całość wypracowanych do tej pory odsetek.

Warto sprawdzić również oferty lokat długoterminowych Plus Banku (3,3 proc. na 3 lata), Santander Banku czy Plus Banku. Oprocentowania w tych bankach są już niższe, wynoszą ok. 3,1 proc. Najlepiej zapoznać się ze szczegółami ofert bezpośrednio w oddziałach tych banków.

Ilona Maciejuk