Czy zakładanie lokat przez Internet jest bezpieczne?

2014-11-13 10:52:49

Banki coraz częściej reklamują lokaty internetowe i mobile. Te formy składania depozytów zdobywają coraz większe zainteresowanie klientów - głównie przez wygodę ich zakładania i często atrakcyjne oprocentowanie. Tylko, czy lokaty otwierane w ten sposób dają gwarancję bezpieczeństwa wpłaconego kapitału?

Lokata internetowa jest terminowym depozytem bankowym, zawieranym przez elektroniczny kanał dystrybucji. Dzięki możliwości zakładania lokat online, nie musimy już odwiedzać placówki bankowej, tracąc niepotrzebnie czas.

Lokata internetowa może budzić pewne wątpliwości i obawy o bezpieczeństwo powierzanych bankowi środków. Nie jest to jednak żaden wirtualny produkt, a zwykła lokata bankowa. Założenie jej przez Internet kończy się podpisaniem umowy i zaakceptowaniem jej regulaminu. Tak samo jak w przypadku lokaty otwartej w oddziale bankowym, środki na lokacie internetowej są objęte gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego do kwoty równowartości w złotówkach 100 tys. euro. Pod względem bezpieczeństwa naszych oszczędności, lokata internetowa jest więc tak samo chroniona, jak ta, która otwarta została w stacjonarnym oddziale banku.

Sprawdź też: Lokaty internetowe nie zawsze wyżej oprocentowane

Aby założyć lokatę internetową, w niektórych bankach trzeba posiadać rachunek osobisty z dostępem do bankowości elektronicznej. Po zalogowaniu się do bankowości online, należy wybrać z listy dostępnych lokat tę, która najbardziej nam odpowiada. Dostępne oferty depozytowe możemy sprawdzić wcześniej na stronie banku lub w panelu użytkownika po zalogowaniu. Znalezienie najlepszej oferty jest najbardziej czasochłonne w całym procesie zakładania lokaty internetowej.

Gdy już znajdziemy produkt dla siebie, wybieramy go z dostępnej w panelu listy i wskazujemy sposób zakończenia lokaty. Możemy wybrać przelew środków na nasze konto osobiste w tym lub innym banku albo odnowienie lokaty internetowej na warunkach takich samych bądź aktualnych w dniu zakończenia pierwszej umowy. To, które opcje z podanych będą dostępne, zależy od warunków zakładania depozytów w danej instytucji.

W momencie, gdy już otworzyliśmy online nową lokatę i posiadamy numer jej rachunku, możemy dokonać przelewu środków na to konto. Umowa i potwierdzenie otwarcia lokaty mogą zostać wysłane drogą elektroniczną, pocztową lub możemy je odebrać w banku - w zależności od opcji udostępnianych przez dany bank.

W czasie trwania umowy lokaty internetowej, mamy stale do niej dostęp i możemy na bieżąco sprawdzać narastające odsetki.

Zakładanie lokat internetowych jest bezpieczne również w zakresie podawania swoich danych osobowych, gdyż wpisujemy je do specjalnie zaszyfrowanych formularzy. Często stosowane jest również dodatkowe zabezpieczenie w postaci potwierdzenia wykonanej operacji za pomocą listy haseł jednorazowych bądź hasłem wysłanym w formie SMS-a na nasz numer telefonu.

Zakładanie lokat internetowych to nie tylko szybkość, wygoda i oszczędność czasu - możemy to przecież zrobić w dowolnej chwili we własnym domu. Najczęściej to także wyższe oprocentowane niż standardowe, dostępne w placówce bankowej. Warto więc sprawdzić dostępne oferty lokat internetowych i zacząć z nich korzystać.

Tomasz Słupczyński