Sprawdź, jak dobrze wybrać kredyt na wymarzone auto

2014-11-12 15:44:10

Polacy zaciągają pożyczki nie tylko na zakup nowych, ale także kilkuletnich aut. Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, by dobrze wybrać kredyt samochodowy. Sprawdźmy!

Nie każdy może pozwolić sobie na wyłożenie gotówki na nowy lub prawie nowy samochód. Jeśli nie posiadamy odpowiednio wysokich oszczędności, najlepszym rozwiązaniem będzie znalezienie dobrego kredytu samochodowego.

Banki oferują różne produkty kredytowe, dzięki którym możemy sfinansować zakup naszego wymarzonego samochodu. Warto zestawić poszczególne propozycje i sprawdzić towarzyszące im koszty oraz warunki. Na początek dobrze jest zacząć od oferty banku, z którym już jesteśmy związani. Często instytucje finansowe mają specjalne oferty dla swoich stałych klientów.

Warunki, na jakie możemy liczyć przy kredytach samochodowych, są bardzo różne i zależą od wielu czynników. Duży wpływ na ofertę banku będzie miał wiek samochodu. Instytucje finansowe inaczej podchodzą do nowych aut, które stanowią lepsze zabezpieczenie, a inaczej do starszych.

Warto również wiedzieć, że banki często żądają wykupienia ubezpieczenia autocasco, by zabezpieczyć się na ewentualność wypadku, a, co za tym idzie, spadku wartości samochodu. Należy być również przygotowanym na to, że zakupione auto będzie zabezpieczeniem rzeczowym zaciągniętego kredytu. Oznacza to, że nie będzie można go sprzedać, a bywa, że musimy dostarczyć bankowi kartę pojazdu.

Raty od kredytów samochodowych płacimy standardowo co miesiąc. Jednak na rynku istnieją również kredyty oferowane często we współpracy z producentami samochodów i wykorzystujące tzw. raty balonowe (popularne przy zakupie nowych samochodów). To różnego rodzaju oferty 60/40, 50/50, 3x30 itp. Oznacza to, że część pieniędzy wpłacamy od razu, a resztę regulujemy po pewnym czasie, np. po roku.

Kredyt samochodowy, podobnie jak inne rodzaje pożyczek, składa się z różnych kosztów, jak oprocentowanie, prowizja, marża itd. Dlatego warto dokładnie przeanalizować wszystkie te dane, żeby znaleźć jak najlepszy kredyt, dostosowany do naszych potrzeb i możliwości. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z porównywarek kredytów, jak np. Comperia.pl, które szybko pomogą nam zestawić różne oferty. Dzięki nim, można np. dowiedzieć się, że jeśli chcielibyśmy dostać kredyt samochodowy w wysokości 20 tys. zł na 48 miesięcy, by kupić 5-letnie auto, najlepiej się wybrać do mBanku. Tu, w zależności od opcji, zapłacimy miesięczną ratę od 498 zł (Kredyt Samochodowy – oferta z ubezpieczeniem) do 510 zł (Kredyt Samochodowy Online – oferta z ubezpieczeniem).  

Marzena Kazbieruk