Firmy pozabankowe też udzielają pożyczek na kilka lat

2014-11-18 16:35:21

Dotychczas kredyty długoterminowe udzielane były wyłącznie przez banki komercyjne. Od jakiegoś czasu rynek w tym zakresie uległ wielkim przeobrażeniom. Firmy pożyczkowe zaczęły dostosowywać swoją ofertę do aktualnych standardów i oczekiwań potencjalnych klientów. Dzięki temu produkty takich instytucji cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

W sektorze niebankowym występują już pożyczki, których termin spłaty może zostać rozłożony nawet na 10 lat. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą same decydować o wysokości spłacanej raty kapitałowo-odsetkowej. Im dłuższy termin spłaty, tym niższa bowiem rata miesięczna.

Niewątpliwą zaletą długoterminowych pożyczek jest niskie miesięczne obciążenie finansowe. Z kolei wadą kilkuletniego okresu kredytowania jest koszt spłaty zobowiązania. Za każdy miesiąc spłaty bank nalicza odsetki, więc im więcej rat płacimy, tym więcej odsetek będziemy mieć do zapłaty. Dodatkowo równa rata kredytowa jest tak skonstruowana, że spłacając kredyt, w pierwszej kolejności pokrywamy koszty odsetek, prowizji, o ile nie jest ona potrącana z góry i jest wliczona w ratę kredytu, ubezpieczeń, a dopiero na samym końcu spłacamy kapitał, czyli gotówkę, którą pożyczyliśmy. Wobec takiego rozwiązania niemiłym zaskoczeniem może się okazać, że przy kredycie np. 5 letnim, po 3 latach dokonywania regularnych płatności, nie spłaciliśmy jeszcze nawet połowy tej kwoty, którą pożyczyliśmy.

W przeciwieństwie do długoterminowych kredytów udzielanych przez banki, pożyczki oferowane przez firmy pozabankowe nie wiążą się z koniecznością ustanawiania poręczeń czy zabezpieczaniu spłaty hipoteką na nieruchomości. Mimo tego, że pożyczki te są udzielane na kilka lat, nie musimy nawet wychodzić z domu, aby je otrzymać. Wszystkie formalności załatwiane są bardzo szybko i bez zbędnych dokumentów, a ratę kredytu możemy w taki sposób dopasować do swoich możliwości finansowych, że nawet jej nie odczujemy.

Zaciągając kredyt, trudno również przewidzieć, jak będzie wyglądała nasza kondycja finansowa za rok czy za kilka lat, dlatego warto skorzystać z oferty kredytu długoterminowego i płacić niską miesięczną ratę. Zawsze możemy uregulować taki kredyt szybciej, jeżeli będzie nas na to stać. Czasem warto zapłacić prowizję za wcześniejszą spłatę niż płacić odsetki za kolejne miesiące trwania kredytu. Najlepiej policzyć, które z tych rozwiązań jest dla nas korzystniejsze.

Tomasz Słupczyński