Jak skutecznie zabrać się do oszczędzania?

2017-08-01 00:20:00

Wiele osób marzy o przyszłości, w której nie będzie trzeba liczyć się z każdym groszem. Pragnienia podróży, rozpoczęcia jakiegoś nowego etapu w życiu i zabezpieczenia na starość towarzyszą ludziom na co dzień. Marzenia te często rozbijają się o wątpliwości i obawę o to, skąd właściwie pozyskać środki na ich sfinansowanie. Najprostsze sposoby często okazują się najlepsze – wystarczy zacząć oszczędzać.

Niezależnie od celu, jaki obierzemy, warto zacząć oszczędzać. Najlepiej wybrać dobry plan oszczędzania i konsekwentnie się go trzymać. Należy pamiętać o kilku istotnych punktach, by realizacja planu się powiodła:

1. Sprecyzowany cel i określona nagroda to już niemal gwarancja sukcesu. Podejmowanie jakiegokolwiek wysiłku jest bardziej efektywne, jeśli od razu ustalimy nagrodę, która czeka na nas na końcu drogi. Mogą to być wymarzone wakacje lub nowy sprzęt do kuchni, ale ważne jest to, by wiedzieć, po co właściwie odkładamy pieniądze.

2. Mobilizacja i wiara w siebie to podstawa każdego przedsięwzięcia. Zamiast wymyślać trudności i przeszkody, należy raczej poszukać własnych mocnych stron i zacząć w siebie wierzyć.

3. Należy uświadomić sobie istotny fakt – oszczędzanie nie zawsze równa się rezygnacji z poszczególnych dóbr. Czasami wystarczy mądrzej gospodarować domowym budżetem, korzystać z promocji i ofert specjalnych. W ujęciu długofalowym można w ten sposób sporo zaoszczędzić.

4. Niskie dochody nie wykluczają oszczędzania. Nawet jeśli większość pensji pochłaniają wydatki na jedzenie i zabezpieczenie podstawowych potrzeb bytowych, zawsze są sposoby na lepsze zagospodarowanie pieniędzy. Najlepiej sporządzić listę wszystkich wydatków z ostatnich miesięcy. Może się okazać, że rezygnacja z pewnych przyzwyczajeń, nałogów lub zmiana miejsca, w którym robi się zakupy, będą wystarczające, by odłożyć nawet niewielką sumę.

5. Konsekwencja w realizacji planu oszczędzania jest konieczna. Nie da się zgromadzić  większych sum i osiągnąć sukcesu w oszczędzaniu, jeśli robi się to tylko sporadycznie.

Jeśli mimo spełnienia wszystkich warunków i wytrwałości w realizacji planu oszczędzania, nie udało się w pożądanym czasie zebrać potrzebnej sumy, warto rozważyć także inne sposoby finansowania własnych celów. Kredyty gotówkowe i karty kredytowe są pomocnym narzędziem. Jeśli dobrze przeanalizujemy własne możliwości, być może uda się skorzystać z tych sposobów finansowania bez ponoszenia dużych kosztów związanych z odsetkami.

Emilia Kasińska