Pożyczki prywatne - czy jest się czego obawiać?

2014-11-03 12:07:22

Pożyczki od osób prywatnych pozwalają w ekspresowy sposób pozyskać gotówkę bez zbędnych formalności. Czy warto jednak z nich korzystać? Jakie są zalety i wady takich pożyczek?

Zwykle, kiedy myślimy o pożyczce gotówkowej, do głowy przychodzi nam bank lub firma pożyczkowa. W chwili obecnej nie musimy się jednak ograniczać tylko do takiego wyboru. Możemy pożyczać pieniądze również na inne sposoby. Przykładem tego są choćby pożyczki gotówkowe od osób prywatnych. Pożyczki tego typu można zaciągać dwojako: albo od osób z naszego otoczenia, albo z wykorzystaniem stworzonych specjalnie do tego celu platform pożyczkowych, czyli tzw. pożyczek społecznościowych.

Sprawdź też: Korzystanie z chwilówek będzie bezpieczniejsze

Jeśli chodzi o pierwszy sposób pożyczania, to trzeba zwrócić uwagę na fakt, że znalezienie osoby prywatnej spoza rodziny, która zechce nas wesprzeć finansowo, może stanowić dość duże wyzwanie. Z tego też powodu wiele osób preferuje opcję, jaką są pożyczki społecznościowe. Jakie są zalety i wady pożyczania w taki sposób?

Pożyczanie od osób prywatnych za pośrednictwem specjalnych serwisów pożyczek społecznościowych jest szybkie i wygodne. Rejestracja na portalu nie jest skomplikowana, a wymagania stawiane nie są wysokie. To powoduje, że możemy nawet z problemami finansowymi pytać o pomoc pieniężną. Zyskujemy więc na wygodzie. Jednocześnie takie pożyczki dają nam dostęp do szerokiego grona pożyczkodawców. Dzięki temu nie trzeba liczyć tylko na jedną osobę. Kwotę np. 1000 zł możemy pożyczyć np. od 5 pożyczkodawców, którzy się na nią po prostu złożą. Innym atutem jest swoboda stawiania warunków. Możemy formułować zapytania pożyczkowe według naszych potrzeb (w tym poziom oprocentowania).

Sprawdź też: Szybkie pożyczki bez zaświadczeń - które będą najtańsze?

Jeśli chodzi o wady pożyczek społecznościowych, to warto podkreślić, że nie zawsze okażą się one złotym remedium na nasze problemy finansowe. Może wszak okazać się, że nasza oferta będzie nieatrakcyjna dla pożyczkodawców i nikt nie zainteresuje się nią. Dodatkowo takie serwisy opierają się o system wiarygodności i rosnącej reputacji. To oznacza, że osoby, które już coś pożyczyły i oddały w terminie mają łatwiejszy start przy kolejnych pożyczkach. Ktoś, kto dopiero zaczyna swoją przygodę z tego typu pożyczkami, często musi często liczyć na łut szczęścia.

Tomasz Słupczyński