Jak działają pożyczki na SMS?

2014-11-04 15:41:55

Pozabankowe pożyczki zaciągnąć można już nie tylko przez Internet, telefon czy aplikację mobilną, ale nawet przez SMS. Czy to ostatnie rozwiązanie jest tanie i czy można mu zaufać? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Pożyczki przez SMS to stosunkowo nowa forma pożyczania pieniędzy. Oferują je firmy pożyczkowe, takie jak SMS365, zdając sobie sprawę z tego, że klientom zależy przede wszystkim na jak najszybszym i najwygodniejszym dostępie do gotówki. Chcąc im to zapewnić, niektórzy pożyczkodawcy wprowadzili do swojej oferty właśnie tego typu produkty.

Jak działają w praktyce chwilówki zaciągane przez SMS i czy warto im zaufać? Pożyczki działają w stosunkowo prosty sposób. Podstawowe informacje na temat umowy otrzymujemy poprzez wiadomości tekstowe wysyłane na telefon. Tego typu pożyczki zaciągamy po uprzednim zarejestrowaniu się na stronie firmy pożyczkowej. Wówczas będziemy poproszeni o przelanie na wskazany numer rachunku niewielkiej kwoty (np. 1 gr) w celu potwierdzenia swoich danych osobowych. Taki przelew stanowi sposób weryfikacji. Od tej pory firma pożyczkowa wie, z kim ma do czynienia.

Aby zaciągnąć pożyczkę przez SMS, należy znać formułę wnioskowania o nią. Wystarczy taką formułę wpisać do telefonu i wysłać SMS pod numer wskazany przez firmę pożyczkową. Stanowi ona wniosek. Jeśli decyzja kredytowa będzie pozytywna, to możemy się spodziewać otrzymania na nasz rachunek pieniędzy bardzo szybko. Pożyczki przez SMS mają charakter krótkoterminowy (zazwyczaj 15-30 dni) i dotyczą zwykle niskich kwot. Jest to, jak widać, bardzo sprawne i ekspresowe rozwiązanie, gdyż decyzja pożyczkowa jest podejmowana w ciągu kilku/kilkunastu minut lub godzin.

Na pytanie, czy takie pożyczki mogą być tanie, nie sposób odpowiedź jednoznacznie. Wszystko zależy od tego, co rozumiemy przez "tanie" i w jakiej sytuacji się znajdujemy. Jeżeli porównać koszty takich pożyczek do kredytów gotówkowych w banku, to oczywiście nie są one tanie. Trzeba jednak zrozumieć, że przy pożyczce przez SMS firma pożyczkowa ponosi bardzo duże ryzyko. Aby je niwelować, nakłada większe koszty na klienta. To wyjaśnia, dlaczego dla niektórych takie pożyczki wydają się zbyt drogie.

Podsumowując, pożyczka przez SMS to efektywny pomysł na pożyczanie, jeśli potrzebujemy pieniędzy szybko i bez zbędnych formalności. Trzeba oczywiście pamiętać, że ten produkt ma swoje minusy. Jednym z nich jest na pewno koszt, który znacznie przerasta koszt kredytów bankowych. Z drugiej jednak strony to, czy tak pożyczka jest droga, jest kwestią przede wszystkim perspektywy klienta.

Emilia Kasińska