Czy komornik przekreśla szansę na pożyczkę?

2014-10-28 11:40:12

Wiele okoliczności przekreśla szansę konsumenta na zaciągnięcie kredytu bankowego, a najpoważniejszą z nich jest wyrok komorniczy. Co jednak z pożyczkami pozabankowymi?

Na polskim rynku finansowym istnieje wiele instytucji bankowych, które w swych ofertach posiadają kredyty. Zasady ich udzielania są mniej lub bardziej rygorystyczne, jednak z całą pewnością żaden bank nie udzieli nam kredytu w sytuacji, gdy będzie na nas ciążył wyrok komorniczy. O ile w wielu innych sytuacjach mamy przynajmniej negocjowania z bankiem warunków finansowania, o tyle komornik stanowi barierę nie do przejścia. Nie oznacza to jednak, że osoba zadłużona nie ma żadnych szans na zaciągnięcie pożyczki.

Pierwszą i najbardziej powszechną alternatywą dla kredytów bankowych są oczywiście pożyczki oferowane przez prywatne firmy. Tych na rynku finansowym jest naprawdę wiele, a to oznacza, że nasze możliwości, przynajmniej w teorii, znacznie wzrastają. Firmy pożyczkowe bywają często nad wyraz wyrozumiałe i są w stanie współpracować z klientami, którzy znajdują się w poważnych kłopotach. Oczywiście nie będzie tak postępował każdy pożyczkobiorca, a jedynie kilka wybranych firm, co jednak nie zmienia faktu, że przy odrobinie wysiłku znajdziemy odpowiedniego pożyczkodawcę. Powinniśmy jednak od samego początku mieć świadomość, że warunki tego typu kredytów nie będą dla nas korzystne. Musimy liczyć się przede wszystkim z wysokimi odsetkami, często też z ustanowieniem zabezpieczeń, a dodatkowo ścisłych terminów spłaty, których przekroczenie będzie skutkowało wysokimi opłatami karnymi.

Innym rozwiązaniem mogą być pożyczki społecznościowe, udzielane przez prywatnych inwestorów na procent mieszczący się w granicach ustawy antylichwiarskiej. W ten sposób unikniemy dodatkowych kosztów, a przy okazji zyskamy szansę wynegocjowania warunków, które będą korzystne dla obu stron.

Komornik z pewnością przekreśla nasze szanse na kredyt bankowy, ale nie zamyka drogi do skorzystania z innych form zdobycia pieniędzy. Swoich sił możemy próbować w firmach pozabankowych i wśród prywatnych inwestorów, jednak warto dobrze przemyśleć decyzję o zaciągnięciu kolejnego zobowiązania. Z dużym prawdopodobieństwem można bowiem stwierdzić, że nie jest to najlepsza droga do wyjścia z problemów finansowych.

Tomasz Słupczyński