Dokąd po kredyt na używany samochód?

2014-11-12 17:00:48

Zakup nowego auta często przekracza nasze możliwości finansowe, a nierzadko także zdolność kredytową. Może lepiej poszukać kredytu na używany samochód?

Nie da się ukryć, że zakup nowego samochodu, nie ważne czy za gotówkę, czy na kredyt, to bardzo duży wydatek, który przekracza możliwości finansowe wielu konsumentów. Wysokie raty mogą zbytnio obciążać nasz budżet, a próby ich obniżenia wkładem własnym wymagałyby miesięcy zwłoki i zbierania oszczędności. W takich sytuacjach warto jednak rozważyć kupno auta używanego. Kilkuletni samochód dobrej marki, w dobrym stanie technicznym, będzie nie tylko mniejszym wydatkiem, ale też zapewniać ogromną przyjemność z jazdy. Dodatkowo żadnym problemem nie powinno być sfinansowanie zakupu kredytem. Co więcej, w tym celu nie musimy szukać żadnych alternatywnych rozwiązań, gdyż większość kredytów dedykowanych zakupowi auta można przeznaczyć też na pojazd używany.

Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy wykonać, będzie sprawdzenie rozwiązań dostępnych na rynku. Chodzi nie tylko o koszty, oprocentowanie czy prowizje, ale też o dodatkowe wymogi. Musimy bowiem pamiętać, że z punktu widzenia banku, dla którego samochód będzie jednocześnie zabezpieczeniem kredytu, istotny będzie stan techniczny pojazdu i jego wiek. To sprowadza się do wymogu określającego maksymalny wiek pojazdu w momencie zakupu i w momencie końca umowy kredytowej. Raz może to być 15 lat, innym razem - zaledwie 8. W określonych przypadkach może to znacznie zawęzić poszukiwania.

Jeśli już będziemy w stanie (i my, i nabywany samochód) spełnić wymogi banku, pora przyjrzeć się kosztom samego kredytu. Tym razem największą uwagę skupiamy na wskaźniku RRSO i ubezpieczeniu. Wysokość oprocentowania nominalnego jest istotna, ale pamiętajmy, że często to wartość składki ubezpieczeniowej stanowi największy koszt pożyczki. 

Po przeanalizowaniu wszelkich kosztów i warunków spłaty poszczególnych ofert kredytowych, np. z pomocą porównywarki Comperia.pl, możemy bez obaw zdecydować się na zaciągnięcie kredytu na używany samochód i przez kolejne lata cieszyć się autem, które spełnia nasze oczekiwania.

Emilia Kasińska